Yıkama solüsyonlarının MTA ve dentin mikrosertliği üzerine etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effect of irrigation solutions on MTA and dentin microhardness
- Tez No: 762651
- Danışmanlar: PROF. DR. HESNA SAZAK ÖVEÇOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Yıkama solüsyonlarından, özellikle şelatif ajanların retreatment tedavisi sırasında mineral trioksit agregatın (MTA) gücünü azaltma potansiyeline sahip olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda dentin dokusunun kompozisyonunda ve yapısında da değişikliklere neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, çeşitli kimyasalların kök kanal yıkama solüsyonu olarak kullanıldıklarında kısmen veya tamamen sertleşmiş MTA'nın çözünmesi ve dentin dokusunun mikrosertliği üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda EDTA, NaOCl, CHX, CA, serum fizyolojik yıkama solüsyonu olarak, NeoPUTTY ise kanal dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Yüksekliği 6mm, kanal genişliği 1,3mm olacak şekilde diş kalıpları hazırlandı. NeoPUTTY'nin 1. Gün ve 21. Gün sertleşmeleri sonrasında hazırlanan numuneler gruplara ayrıldı. Numuneler 10dk boyunca yıkama solüsyonlarına maruz bırakılarak mikrosertlikleri Wilson®-WolpertTM Microindentation Tester 401MVD ile ölçüldü. Bulgular: Kontrol grubu için kullanılan serum fizyolojik dahil olmak üzere tercih edilen tüm solüsyonlar 1. gün ve 21.
Özet (Çeviri)
Aim: Endodontic solutions, especially chelating agents, have the potential to reduce the strength of mineral trioxide aggregate (MTA) during retreatment. It can cause changes in the composition and structure of dentin. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of various chemicals on the dissolution of partially or completely hardened MTA and their effectiveness on the microhardness of dentin when used as endodontic solution. Materials and Methods: In our study, EDTA, NaOCl, CHX, CA, normal saline were used as endodontic solution and NeoPUTTY was used as canal filling material. Tooth molds were prepared with a height of 6 mm and a channel width of 1.3 mm. The samples prepared after the 1st and 21st days of NeoPUTTY hardening were divided into groups. The samples were exposed to endodontic solutions for 10 minutes. The microhardness of the samples was measured with the Wilson®-WolpertTM Microindentation Tester 401MVD.