Farklı kök kanal yıkama solüsyonları ve kanal dolgu patlarının biyouyumluluklarının hücre kültüründe araştırılması
Investigation of the biocompability of different root canal irrigation solutions and root canal sealers in cell culture
- Tez No: 224695
- Danışmanlar: PROF. ÖZANT ÖNÇAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Diş Hekimliği, Biology, Bioengineering, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Endodontik tedavilerde kullanılan kök kanal yıkama solüsyonları ve kanal dolgu patları periapeksteki dokularla temas halindedir. Bu maddeler olası sitotoksik ve genotoksik etkileri ile periapeksteki canlı dokulara verebilecekleri zarar açısından incelenmeye degerdir. Bu çalısmanın amacı, endodontik tedavilerde kullanılan çesitli yıkama solüsyonları (NaOCl, EDTA, klorheksidin glukonat (CHX), CHX+setrimid) ve kanal dolgu patlarının (Ca(OH)2+steril distile su, Ca(OH)2+gliserin, MTA, Diaket, AH26, AHPlus, Endometazon) MTT ve NR test yöntemleri ile devamlı hücre hattı olan 3T3 ve primer/diploid hücre hattı olan insan periodontal ligament fibroblast (HPDLF) hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerini degerlendirmek ve olusacak olası genotoksik etkilerini de akridin oranj/etidyum bromid yöntemi kullanarak HPDLF hücreleri üzerinde belirlemekti. Kanal yıkama solüsyonları hücre besiyeri ile seyreltilerek test edilecek konsantrasyonlarına getirildi. Kanal dolgu patları ise içi bos politetrafloroetilen polimer silindirlere yerlestirilerek hücre kültürü tasıyıcılarına transfer edildi. Yıkama solüsyonları 1, 2, 4 saat, kök kanal dolgu patları ise 1, 24 saat ve 7 gün HPDLF ve 3T3 hücreleri ile temasta bırakıldı. Test süreleri sonunda plakalara MTT veya NR test solüsyonları eklendi ve 3 saat 37ºC'de etüvde bekletildi. Daha sonra optik yogunluklar mikroplaka okuyuculu spektrofotometrede okutuldu. 2 Apoptotik etkilerin belirlenebilmesi için, HPDLF hücreleri yıkama solüsyonları ile 2 saat, kanal dolgu patları ile de 24 saat muamele edildi. Bu süreler sonunda akridin oranj/etidyum bromid çalısma solüsyonu eklenerek ve apoptotik ve nekrotik hücre sayıları floresan mikroskop kullanılarak belirlendi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak varyans analizi ve post Hoc yöntem Tukey HSD ve Dunnett T3 kullanılarak degerlendirildi (pdegeri
Özet (Çeviri)
Root canal irrigation solutions and root canal sealers using in endodontic treatments are in close contact with periapical tissues. It is worth to examine the probable cytotoxic and genotoxic effects of these materials to the periapical living tissues. The aim of this study was to evaluate the cytotoxic effects of various root canal irrigation solutions (NaOCl, EDTA, chlorhexidine gluconate (CHX), CHX+cetrimid) and root canal sealers Ca(OH)2+steril distilled water, (Ca(OH)2+glycerin, MTA, Diaket, AH26, AHPlus, Endomethazone) with MTT and NR assays on 3T3 permanent cell line and human periodontal ligament fibroblasts (HPDLF) cells and to determine the probable genotoxic effects on HPDLF cell line using acridine orange/ethidium bromide method. Root canal irrigation solutions were diluated with cell culture medium for the test concentrations. Root canal sealers were placed to a polytetraphloroethylene polymer cylinder and transfered to the cell culture inserts. Irrigation solutions were in contact for 1, 2, 4 hours and root canal sealers were in contact for 1, 24 hours and 7 days with HPDLF and 3T3 cells. At the end of the test periods MTT and NR test solutions were added to the plates and incubated for 3 hours at 37ºC. Then optic densities were read by using a microplate reader spectrophotometer. HPDLF cells were in contact with root canal irrigation solutions for 2 hours and root canal sealers for 24 hours to determine the apoptotic effects. At the end of these time periods acridine orange/ethidium bromide working solution was added and number of apoptotic and necrotic cells were determined using flourecance microscope. The obtained data were analyzed statistically by one-way analysis of variance and post hoc tests Tukey HSD and Dunnett T3 (p-value