Yurt içi (Domestic) medikal turizm hareketliliği üzerine bir araştırma
A study on domestic medical tourism mobility
- Tez No: 762650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sağlık turizmi gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlamış, gelişimini devam ettiren ve ülkeler için ekonomik olarak oldukça önemi olan büyük bir sektördür. Sağlık ve turizmin kesişim noktasında bulunan sağlık turizminin çeşitli türleri mevcuttur. Bu türlerden biri de medikal turizm olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık turizmi ve medikal turizm kavramı çoğu zaman aynı anlamda kullanılsa da birbirinden farklı kavramlardır. Sağlık turizmi ve türleri denizaşırı ülkelere seyahat ederek sağlık hizmeti almak olarak bilinse de yurtiçinde yaşadığı şehir dışında sağlık hizmeti almak için seyahat eden bireylerin de olduğu bilinmektedir. Bu nedenle medikal turizmin yurtiçi boyutu göz ardı edilmemelidir. Buradan hareketle çalışma yurtiçi medikal turizm kavramını ön plana çıkararak medikal turizmin göz ardı edilmiş ancak oldukça önemli olan alt bir türünü gündeme getirmekle birlikte Isparta ilinde yaşayan ve sağlık hizmeti almak için il dışına çıkan bireylerin profilini ve tercih nedenlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Isparta ilinde yaşayan ve sağlık hizmeti almak için şehir dışına çıkmış olan bireyler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 406 kişiden araştırmacı tarafından oluşturulan soru formu ile veri toplanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda soru formunun bir kısmını oluşturan il dışında sağlık hizmeti almada etkili faktörler boyutlandırılmıştır. Boyutlar ile bazı değişkenler arasında korelasyon analizi ile ilişkiler tespit edilmiştir. Yurtiçi medikal turizmde itici faktörler ile yaşanılan ilde alınan sağlık hizmeti memnuniyeti arasında anlamlı ve negatif bir ilişki ve yaşanılan il dışında alınan sağlık hizmeti memnuniyeti arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki saptanmıştır. Diğer boyutlar ve değişkenler arasındaki ilişkiler bulgular başlığı altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health tourism is a large sector that has adapted to the developing and changing world, continues its development and is of great economic importance for countries. There are various types of health tourism located at the intersection of health and tourism. One of these types is medical tourism. Although the concepts of health tourism and medical tourism are often used in the same sense, they are different concepts. Although health tourism and its types are known as receiving health services by traveling to overseas countries, it is known that there are individuals who travel to get health services outside the city they live in. Therefore, the domestic dimension of medical tourism should not be ignored. From this point of view, the study aims to reveal the profile and reasons of preference of individuals living in Isparta province and going out of the province to get health services, while bringing the concept of domestic medical tourism to the fore and bringing up a sub-type of medical tourism that has been ignored but very important. The population of the research consists of individuals living in the province of Isparta and going out of the city to receive health services. Within the scope of the research, data were collected from 379 people with a questionnaire created by the researcher. The research was analyzed with quantitative research methods. As a result of the research, the factors that are effective in getting health services outside the province, which constitute a part of the questionnaire, were dimensioned. Relationships between dimensions and some variables were determined by correlation analysis. A significant and negative relationship was found between the push factors in domestic medical tourism and the satisfaction with the health service received in the city where they lived, and a significant and positive relationship between the satisfaction with the health service received outside the city of residence. Relationships between other dimensions and variables are presented under the heading of findings.