International trade developments in somalia: Agricultural sector
Somali'de uluslararası ticaret gelişmeleri: Tarım sektörü
- Tez No: 762671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tarım, insanların şehirlere yerleşmesine izin veren ve gıda tedarikini sağlayan çiftlik organizmalarının oluşmasında başrol oynayarak kalıcı insan toplumunun evriminde çok önemli yer tutmaktadır. Dünya deniz ticaretinin yaklaşık yüzde 10'u, Somali'nin kıyısı bulunduğu Süveyş Kanalı üzerinden yapılmaktadır. Bu önemli konumundan dolayı Somali, küresel ticaretin her türlüsünde yer almak istemektedir. Tarım sektörü Somali ekonomisi için büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte hayvancılık yine ülkenin önemli üretim faaliyetlerinden olmaktadır. Ülke ekonomisin geliştirilmesi amacıyla Mohamed Siad Barre tarafından 1969'dan 1980'lerin başına kadar bir“Bilim Komünizmi”yapısı kurulmuştur. Bu sistem, devlete ait sanayilerin gelişmesi, finans kurumlarının, sigorta şirketlerinin, petrol firmalarının ve bu dönemi tanımlayan diğer büyük sanayi şirketlerinin millileştirilmesini kapsamaktadır. Ülke ekonomisinin kalkındırılmasını isteyen bu gibi girişimler soncunda olumlu sonuçlar alınmıştır. Bu çalışma, Somali'de tarım sektörünün gelişimini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture plays a pivotal role in the evolution of lasting human society, playing a leading role in the formation of farm organisms that allow humans to settle in cities and provide food supplies. About 10 percent of the world's maritime trade is carried out through the Suez Canal, on which Somalia is located. Due to this important position, Somalia wants to take part in all kinds of global trade. The agricultural sector is of great importance for the Somali economy. However, livestock is still one of the important production activities of the country. A“Science Communism”structure was established by Mohamed Siad Barre from 1969 to the early 1980s with the aim of improving the country's economy. This system includes the development of state-owned industries, the nationalization of financial institutions, insurance companies, oil companies, and other large industrial companies that define this period. Positive results have been obtained as a result of such initiatives that seek to develop the country's economy. This study examines the development of the agricultural sector in Somalia.