Frontinusun Savaş Stratejileri (Strategemata) adlı eseri
Frontinus' Strategies of War (Strategemata)
- Tez No: 762673
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Tez Frontinus'un savaş stratejileri (Strategemata) adlı eserini incelemeyi amaç edinmiştir. Romalı Frontinus MS 40 yılından MS 104 yılına kadar devleti adına farklı görevlerde bulunmuştur. MS 97 yılında curator aqua (su kemeri baş denetçisi) olarak görevlendirildiğinde su kaynaklarının kullanımıyla ve su kemerlerinin durumuyla ilgili olarak De Aquis Urbis Romae adlı çalışmasını hazırlamıştır. De Aquis Urbis Romae adlı eserinin dışında Frontinus'un bilinen diğer bir eseri Hellen ve Roma askeri stratejileri hakkında bilgi veren ve generallerin kullanması için hazırlanmış Strategemata'dır. Frontinus'un Imperator Domitianus'a sunduğu Strategemata dört kitaptan oluşmaktadır. Strategema teriminin savaş stratejileri bağlamında kullanımı Frontinus ile anlam kazanmıştır ve bu türün tek Latince örneği MS 84/8 yılları arasında Frontinus tarafından yazılmış Strategemata'dır. Frontinus kendini askeri bilim teorisyeni olarak nitelemektedir. Bunun nedeniyse çalışma alanı olarak doğrudan tarihin engin gövdesine dağılmış savaş stratejileriyle alakalı birbirinden farklı kişi, topluluk, mekân ve dönem özellikleri gösteren örneklerin peşine düşerek onları okuyucuya aktarma girişiminde bulunmasıdır. Bu bilgi aktarımını da sadece Hellen ve Roma medeniyetleriyle sınırlı tutmamış bu medeniyetlerle müttefik veya rakip olan milletlerin taktikleri hakkında da bilgi vermiştir. Strategemata'da bahsedilen bilgiler gerek antik kaynaklar gerek modern kaynaklar bakımından incelemeye tabi tutulacaktır. Aynı zamanda Strategemata'da geçen maddelerden hangileri diğer antik kaynaklardan alıntılandıysa bunlar da ortaya çıkarılacaktır. Frontinus'un savaşan taraflar, mekân ve zaman bakımıyla ayrıntılı bilgi vermediği veya eksik bilgi verdiği örneklerdeyse tarihi gerçekler bağlamında akıl yürütülmesi şeklinde çıkarımlar yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine Frontinus' war strategies (Strategemata). A Roman citizen, Frontinus held different positions on behalf of his state from 40 AD to 104 AD. When she was appointed as curator aqua in 97 AD, he prepared De Aquis Urbis Romae on the use of water resources and the condition of aqueducts. Apart from De Aquis Urbis Romae, another known work of Frontinus is the Strategemata, which gives information about Hellenic and Roman military strategies and was prepared for the use of generals. The Strategemata presented to Emperor Domitian by Frontinus consists of four books. The use of the term Strategema in the context of war strategies gained meaning with Frontinus, and the only Latin example of this genre was written by Frontinus between 84/88 AD. Frontinus describes himself as a military science theorist. The reason for this is that it attempts to convey to the reader the examples that show the characteristics of different people, communities, places and periods related to the war strategies scattered directly in the vast body of history as a field of study. He did not limit this information transfer to the Hellenic and Roman civilizations, but also gave information about the tactics of these civilizations, the allied or rival nations. The information mentioned in the Strategemata will be examined in terms of both ancient and modern sources. At the same time, which of the items in the Strategemata were quoted from other ancient sources will also be revealed. In cases where Frontinus does not provide detailed information in terms of warring parties, space and time, or in cases where it gives incomplete information, inferences will be made in the form of reasoning in the context of historical facts.