Experimental investigation on heat transfer and pressure drop of SiO2/water nanofluids in a tube with/without inserts
SiO2/su nanoakışkanlarının iç elemanlı/iç elemansız tüpte ısı transferi ve basınç düşüşü üzerine deneysel araştırma
  1. Tez No: 762693
  2. Yazar: FATMA OFLAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ÖZCEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında, ısı transferini artırmak için nanoakışkanlar ve konik tel eklerin birlikte kullanılmasının bir ısı değiştirici tüpünün termohidrolik performansı üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyler, sabit ısı akısı ile ısıtılan bir ısı eşanjörü tüpünde, 3000-21000 aralığında değişen Reynolds sayısında ve türbülanslı akış koşulları altında gerçekleştirilmiştir. Baz akışkan suya %0.50, %0.75, %1.00 ve %1.25 olmak üzere dört farklı ağırlık oranındaki SiO2 nanoparçacıkları eklenerek, yeni tasarlanan konik tel ekleri tüpe 0 ila 33,6 mm arasında değişen beş mesafede yerleştirilmiştir. İki aşamalı yöntemle hazırlanan nanoakışkanların termofiziksel özellikleri belirlendikten sonra, deney düzeneği doğrulanarak ve üç farklı kategoride deneyler gerçekleştirilmiştir. Sadece nanoakışkanların kullanılmasının, sadece konik tel eklerin kullanılmasının ve konik tel eklerin ve nanoakışkanların birlikte kullanılmasının termohidrolik performansa etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Nusselt sayısının, artan Reynolds sayısı ile konik tel uçlar ve nanoakışkan kullanımı nedeniyle arttığı belirlendi. Sürtünme faktörü, nanoakışkanların kullanımdan çok fazla etkilenmezken konik tel eklerin kullanımı ile önemli ölçüde arttı. En yüksek termohidrolik performans değeri, en kısa mesafe ile tasarlanan CW-0 modelinde, nanopartikül ağırlık oranı %1,25 olan SiO2-su nanoakışkanının kullanımında ve Reynolds sayısı 3338 ile yapılan deneyde ise 1,75 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of using nanofluids and conical wire inserts together to increase heat transfer on the thermohydraulic performance of a heat exchanger tube were experimentally investigated. The experiments were carried out in a heat exchanger tube heated with a constant heat flux, Reynolds number varying between 3000-21000 and under turbulent flow conditions. SiO2 nanoparticles in four different weight ratios, 0.50%, 0.75%, 1.00% and 1.25%, were added to the base fluid water and the newly designed conical wire inserts were placed in the tube at five distances ranging from 0 to 33.6 mm. After the thermophysical properties of the nanofluids prepared by two step method were determined, the experimental setup was verified and experiments were carried out in three different categories. The effects of using only nanofluids, using only conical wire inserts, and using conical wire inserts and nanofluids together on thermohydraulic performance were investigated in detail. It was determined that the Nusselt number increased with increasing Reynolds number due to the use of conical wire inserts and nanofluids. The friction factor was not much affected by the use of nanofluids but increased significantly with the use of conical wire inserts. The highest thermo-hydraulic performance value was obtained in the CW-0 model designed with the shortest distance, in the use of SiO2-water nanofluid with a nanoparticle weight ratio of 1.25%, and in the experiment with Reynolds number 3338 as 1.75.