Commercial diplomacy in the context of export sophistication: The MIKTA case
İhracatın gelişmişliği bağlamında ticari diplomasi: MIKTA örneği
- Tez No: 762705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ticari diplomasi, ihracatın gelişimi ve ekonomik büyüme ile diplomatik faaliyetlerin ticari kazançları veya kayıpları arasındaki ilişki bağlamında araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Yönetişim ve temsil açısından dünya düzenindeki değişimle eş zamanlı olarak, küresel ticaret yönetişimi de bir değişime uğramakta ve ticaret akışları bölgeselciliği deneyimlemektedir. MIKTA, orta güçlerin gayri resmi bölgeler arası gruplarından biridir. Bu çalışmadaki analiz kısmı, MIKTA'nın üye ülkelerin ihracatını artırmak ve aynı zamanda sürdürülebilir ekonomik büyümelerini sürdürmek açısından güçlü bir araç olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Hausmann'ın ihracat sofistikasyon modeli uygulanmıştır ve ekonomik büyüklük ile ihracatın gelişmişliği arasındaki ilişkiye yönelik literatürle uyumlu sonuclar elde edilmiştir. Türkiye ile Avustralya'nın diğer MIKTA ülkelerinin gerisinde kalmasına rağmen, üyelerin gelişmişlik endekslerinin kuruluş yılından sonra yükselişte olduğu görülmektedir. Üye ülkelerin arasındaki bölgesel ticaret anlaşmalarının varlığı ve modele alınan ürün grubunun nispeten küçük olması çalışmanın sınırlamalarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Commercial diplomacy has been of interest to researchers in the context of export development and the relationship between economic growth and the trade gains or losses of diplomatic activities. Simultaneously with the shift in the world order in terms of governance and representation, global trade governance goes under a change as well and trade flows experiment regionalism. MIKTA is one of the informal cross-regional groups of middle powers. The analysis in this study aims to figure out if MIKTA has been utilized as a powerful advocate for enhancing exports of the member states while also resuming sustainable economic growth. Hausmann's export sophistication model is applied, and results consistent with the literature on the relationship between economic size and export sophistication were obtained. It is found that the members' sophistication indices are on rise following 2013, though Türkiye and Australia seems behind the other MIKTA countries. The existence of regional trade agreements between the members and the relatively small size of the product group taken into the model pose limitations.