مقومات مؤسسة الزكاة في الدول الإسلامية المعاصرة
Günümüz Müslüman devletlerinde zekat kurumunun unsurları
- Tez No: 762706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL AHMAD FADEL HAWAMDEH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma Günümüz Müslüman Devletlerinde Zekât Kurumunun Unsurlarını ele almıştır. Zekâtın niteliğini, meşruiyeti ve birey ve toplum için olan önemine; Zekât kurumunun niteliğine, önemine ve bağımsızlığına odaklanmıştır. Peygamber efendimiz (SAV) döneminden bu yana dört halife dönemi, Emevî, Abbâsî ve Osmanlı hilafetleri üzerinden İslam tarihindeki zekât kurumunu ele alıp günümüz İslam devletlerindeki bu Kurumunun gerçeğini incelenmiştir. Ve bu çalışmada günümüz İslam dünyasındaki herhangi bir devlet için zekât kurumunun ihtiyaç duyduğu Unsurları odaklı şekilde çalışılmıştır. Bu unsurların ilki, kurumun çalışmasını yöneten kanuni yasanın olmasıdır. Ardından muhasebe ve mali unsurlar sonra idari unsurlar ve son olarak kurumun medya Unsurları yer almaktadır. Çalışmada ortaya atılan konuları analiz ederek çalışmanın konusu ile ilgili birim ve parçaları takip ederek tümevarımsal ve betimsel metotlar kullanılmıştır. Çalışma ayrıca zekât kurumunun, görevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi ve bulunması gereken unsurlara ulaşmak için bu bilgileri analiz etmek ve düzenlemek için analitik ve tümdengelimsel bir yaklaşım kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study dealt with the issue of the Zakat Foundation in contemporary Islamic countries, and it focused on the essence, legitimacy and importance of zakat for the individual and society , it also focused on the essence of zakat foundation, importance and its independence, in addition the study dealt with zakat foundation in Islamic history since the era of the prophet Mohamed through The Rightly Guided Caliphs and The Umayyad, Abbasid and Ottoman Caliphates study dealt with the reality of founder in Countries of the contemporary Islamic world , the study focused on the ingredients that the Zakat Foundation needs for any country in the contemporary Islamic world and the first of these ingredients is law governing the founder after that the finance accounting ingredients then the administrative and finally the media elements of it. And the study used the determination approach by consider the issues before and tracking the subject of the study. Also the study used method of analysis to analyse and order this information in order to reach the necessary requirements to let the zakat foundation do its duty on highest efficiency.