Investigating the characteristics of a digitally agile organizational structure for construction companies
İnşaat firmaları için dijital olarak çevik bir organizasyon yapısının özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 762717
  2. Yazar: ARAN NASIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Mimarlık, mühendislik ve inşaat (MMİ) endüstrisi dijital dönüşümü kucakladıkça, dijital olarak çevik inşaat organizasyonlarına (DOÇİO'lar) duyulan ihtiyaç daha somut hale geliyor. Literatüre göre, bir şirketin organizasyon yapısının dijital çevikliği üzerinde etkisi olabilir. Ancak inşaat firmalarının organizasyon yapıları ile iş modellerinin dijital çevikliği arasındaki ilişkiyi araştıran herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma, literatürden nitel verilerin toplanmasıyla başlayan ve uzmanlarla derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmelerle devam eden, keşfedici sıralı karma yöntem araştırması yaparak bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Ardından, inşaat şirketlerinin dijital dönüşümü bağlamında tekrar eden temaları belirlemek, dijital olarak çevik organizasyon yapısı için varsayımsal bir tanım sağlamak, tanımlanmış gizil değişkenlere dayalı varsayımsal bir model oluşturmak ve ölçüm faktörlerini tanımlamak için nitel veriler üzerinde yönlendirilmiş içerik analizi yapılır. Ardından, hipotezleri test etmek için bir anket oluşturulur. Bu test için kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) kullanılmıştır. Bulgulara göre, dijital olarak çevik bir organizasyon yapısı daha az resmi, karmaşık ve yüksek düzeyde entegredir ve bir inşaat şirketinin iş modelinin dijital çevikliğini desteklerken aynı zamanda çevik liderlik için verimli bir ortam sağlar. Ayrıca inşaat şirketleri, çalışanların dijital dönüşüme karşı direncini azaltmak ve değişimi onlara iletmek için eğitim programları aracılığıyla dijital bir organizasyon kültürü geliştirmelidir. Bu çalışma, DOÇİO'lara içgörü sağlayarak ve konuyla ilgili gelecekteki araştırmaların önünü açarak inşaat yönetimi ve dijital dönüşüm bağlamında organizasyonel çalışmalar alanındaki bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the architecture, engineering, and construction (AEC) industry embraces digital transformation, the need for digitally agile construction organizations (DACOs) becomes more tangible. According to the literature, the structure of a company's organization may have an impact on its digital agility. However, no studies have been conducted to investigate the relationship between construction firms' organizational structures and their business models' digital agility. This study seeks to fill this gap by conducting exploratory sequential mixed-method research, beginning with the collection of qualitative data from the literature and continuing with in-depth semi-structured interviews with experts. Following that, directed content analysis is conducted on the qualitative data to identify recurring themes in the context of construction companies' digital transformation, provide a hypothetical definition for digitally agile organizational structure, create a hypothetical model based on defined latent variables, and define measurement factors. Then, a questionnaire is created to put the hypotheses to the test. Partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) is used for this test. According to the findings, a digitally agile organizational structure is less formalized, complex, and highly integrated, and it fosters the digital agility of a construction company's business model while also providing a fertile environment for agile leadership. Furthermore, construction companies must develop a digital organizational culture through educational programs in order to reduce employee resistance to digital transformation and communicate the change to them. This study adds to the body of knowledge in the field of organizational studies in the contexts of construction management and digital transformation by providing insights into DACOs and paving the way for future research on the subject.