İhracatta hedef pazar araştırması ve ticari istihbaratın önemi, ülkeler arası karşılaştırma
The importance of target market research and commercial intelligence in exports, comparison by countries
  1. Tez No: 762724
  2. Yazar: ŞABAN EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA, PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İşletmeler aynı insan vücudu gibi doğup, büyümek üzerine kodlanmıştır. Bu süreçte ticari faaliyetlerinin devam ettiği sektör içinde ürünlerini ve hizmetlerini hazırlamak, bu işlemleri belirli dönemlerde geliştirmek ve yeni ürün/hizmet olarak piyasaya sunmak zorundadır. Piyasalardan kasıt pazarlar olup; genel olarak işletmenin doğma ve büyüme döneminde iç pazar iken, büyüme ve gelişme döneminde iç piyasaya ek olarak dış pazarlar da eklenmektedir. Aslında işletmeler en kritik kararı bu dönemlerinde vermekte olup, hangi malları ve hizmetleri ile hangi pazarlara ve ne şekilde girileceği hususu büyük önem arz etmektedir. Bu kararları verirken bünyelerinde kurmuş oldukları birimler ile kapsamlı hedef pazar araştırmaları yaparak elde etmiş oldukları ticari istihbarat niteliği taşıyan nicel ve nitel verileri anlamlı kılacak, karar verilecek boyuta getirecek analizler yapmaktadırlar. Belirtilen nedenlerle bu çalışmamızın temel amacı; gerek Bakanlıkça gerekse de sektörel deneyimler üzerinden elde edilen çok sayıda ülkenin –araştırmamıza konu edilen ülke sayısı on beştir (15)- Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanarak ülkemiz için en uygun sıralamasını ortaya koymaktır. AHP yöntemini analiz ederken yargısal örnekleme yöntemiyle sektörlerinde ihracat yapan firma yöneticilerinin belirlenmiş olan kriterler üzerinden puanlaması çalışmamıza ışık tutmuştur. Bu sayede çalışmamız bir yandan Ticaret Bakanlığı'nın hedef ülke yaklaşımı çalışmasını çoklu disipliner bir yöntemle ele almayı sağlarken, diğer taraftan ihracatı hedefine koymuş ve/veya çalışmamıza konu ettiğimiz ülkelerle bilgi sahibi olmak isteyen işletmelerimize yol gösterici bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
All the business entities are coded like human DNA after their establishment that can be considered as their birth and afterwards their growth of course. But indeed they are obliged to prepare their products and services of the market that they are in, and develop this process from time to time and finally serve to the market those newly and thoughtfully products as their proudly presented staff and/or service. Here what is mentioned in terms of“market”is basicly the toughly evaluated trade market that is generally is the domestic market whereas during time the birth/growth and once more when the growth and developing steps proceeds foreign markets are to be added. In fact all the business entities give their upmost critical decisions during those processes. It is so important that those decisions will define with which goods and services will be used and how the entity will enter which market to be in. They analyze with the units inside built which has enough market search that can be called as“trade secret”to have the decision of the market's data in terms of quantative and qualitative. With the explanations we tried to serve up; basicly have the purpose of defining our Country's ranking using either the Ministry's or market experiences (just a brief info the number of the sample countries are 15 that have being used) of course by the Analytic Hierarchy Process (AHP) in order to prevent unpredictable consequences of this research. Whilst we were analyzing the AHP, the ranking of the market leader persons' that are acting as leading export companies scoring and decision takers with Judging Sample Method mostly enlightened us. By this way our research made our Ministry of Trade's approach of target country project handle with multi disciplinary way, with which has become a path to the our business entities that wish to have info about export strong countries that are used within this research.