E-ticaret ve e-ticaret talebini etkileyen faktörler: Erzurum ilinde bir uygulama
E-commerce and factors affecting e-commerce demand: An aplication in Erzurum province
  1. Tez No: 762726
  2. Yazar: AYŞEGÜL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı Erzurum ilinde ikamet eden bireylerin e-ticaret davranışlarını, bu davranışları etkileyen faktörleri ve bu faktörlerin sosyo-ekonomik ve demografik faktörlerle ilişkisini analiz etmektir. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde tüketici tercihlerine ve talep teorisine değinilmiştir. İkinci bölümde, elektronik ticaretin tanımı, kapsamı, tarafları, araçları ve türleri açıklanarak, elektronik ticaret ile geleneksel ticaret arasındaki farklardan bahsedilmiştir. Bunlara ek olarak e-ticaretin avantaj ve dezavantajları ile e-ticaretin ekonomi üzerindeki etkilerinin üzerinde durulmuş ve kavramla ilgili önceki çalışmaların yer aldığı literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde, dünyada ve Türkiye'de e-ticaretin öneminden bahsedilmiş ve e-ticaret verileri ele alınmış, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin e-ticareti nasıl etkilediğine dair bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmanın amacı ve kapsamı üzerinde durulmuş, anketin hazırlaması ve uygulanması anlatılmış, veri setinin işlenmesi ve çözülmesine dair bilgiler verilmiştir. Ardından örneklem özelliklerinden bahsedilerek, SPSS programı yardımıyla Pearson Chi-Square analizi yapılmıştır. Sonuç olarak Erzurum ilinde ikamet eden bireylerin e-ticaret tercihini etkileyen faktörler belirlenmiş ve tablolar eşliğinde bu faktörlerin demografik özelliklerle olan ilişkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the e-commerce behaviors of individuals residing in Erzurum, the factors affecting these behaviors and the relationship of these factors with socio-economic and demographic factors. In the first part of the study, which consists of four parts, consumer preferences and demand theory are mentioned. In the second part, the definition, scope, parties, tools and types of electronic commerce are explained and the differences between electronic commerce and traditional commerce are mentioned. In addition to these, the advantages and disadvantages of e-commerce and the effects of e-commerce on the economy are emphasized and a literature review including previous studies on the concept has been made. In the third chapter, the importance of e-commerce in the world and in Turkey was mentioned and e-commerce data were discussed, and information on how the Covid-19 pandemic, which affected the world, affected e-commerce was given. In the fourth chapter, the aim and scope of the research are emphasized, the preparation and implementation of the questionnaire is explained, and information about the processing and resolution of the data set is given. Then, by mentioning the sample characteristics, Pearson Chi-Square analysis was performed with the help of SPSS program. As a result, the factors affecting the e-commerce preferences of individuals residing in Erzurum were determined and the relationship of these factors with demographic characteristics was explained in the light of tables.