İstanbul'un şehir markalaşma sürecinde kültürlerarası karşılaştırma
Intercultural comparison in the city branding process of Istanbul
  1. Tez No: 762727
  2. Yazar: ARZU ŞAYESTE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, International Relations, Business Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
İstanbul şehri hakkında yapılan bu tez çalışmasının amacı; şehir imajı, ülke imajı ve yeniden ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkinin tespit edilip, şehir imajının yeniden ziyaret etme niyetine etkisinde ülke imajının aracı bir rolünün olup olmadığının ortaya konulmasıdır. Tüm bu faktörlerin ziyaretçinin geldiği ülkeye ve demografik özelliklere göre karşılaştırılıp değerlendirmesiyle, hem İstanbul' un şehir markalaşma sürecinde şehrin yöneticilerine yol göstermesi hem de şehir markalaşması yolunda olan diğer şehirlere örnek bir çalışma olması amaçlanmaktadır. Bu amaçtan hareketle; Almanya ve İran' dan gelip İstanbul' u en az bir kez ziyaret etmiş 203 kişiyle kolayda örnekleme yöntemi ile yüz yüze ve dijital olarak anket yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; çalışma kapsamındaki hipotezlerden birçoğu iki ülke karşılaştırmasında farklılık göstermekle birlikte benzerlikler de ortaya konulmaktadır. Örneğin; şehir imajı ve ülke imajı algıları uyruğa göre farklılık göstermekteyken, yeniden ziyaret etme niyeti uyruğa göre farklılık göstermemektedir. Sonuçlardaki bu farklılık, ziyaretçilerin zihninde imajların oluşmasında geldikleri ülke kültüründen etkilenmelerine dayandırılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study on İstanbul City is to determine the relationship between city image, country image and revisit intention, and to reveal whether country image has a mediating role in the effect of city image on revisit intention. By comparing and evaluating all these factors according to the country and demographic characteristics of the visitor, it is aimed both to guide the city managers in the city branding process of Istanbul and to be an exemplary study for other cities on in terms of city branding. Based on this purpose; A face-to-face and digital survey was conducted with 203 people who came from Germany and Iran and visited Istanbul at least once, using convenience sampling method. According to the results of the research; Although many of the hypotheses within the scope of the study differ in the comparison of the two countries, similarities are also revealed. For example; While perceptions of city image and country image differ, revisit intention does not differ according to nationality. This difference in results can be attributed to the influence of the culture of the country they come from in the formation of images in the minds of the visitors.