Bilgi teknolojisi yatırımlarının firma performansına etkileri
The Effects of information technology investments on firm performance
- Tez No: 126723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Küresel rekabet ortamında, uluslar arası pazarlarda var olabilmenin ön koşulu rekabet edebilmekten geçmektedir. Firmalar için, işlem sürelerinin kısaltılarak maliyetlerin azaltılması, üretim ve hizmet kalitesinin artırılması, tedarikçi ve müşterilerle iş birliklerinin sağlanması, yeni pazarlarda yeni müşterilere ulaşılması rekabet etmek için kullanılan startejilerin ilk akla gelenleridir. Bu ortamda firmaların bilgiye en kısa zamanda ulaşması, işlemesi ve süratle uygulamalara dönüştürmesi gerekmektedir. Bunlar da ancak bilgi teknolojisi araçlarını kullanrak mümkün olabilmektedir. Bu açıdan yaklaşıldığında bilgi teknolojisi araçlarının etkin kullanımı firmalar için hayati bir öneme sahiptir. Bilgi teknolojilerinin firmaya getirilen konusunda belirgin bir değerlendirme metodunun olmaması ve BT araç ve gereçlerinin pahalı olması bu alanda yapılacak yatırımlara kuşkuyla bakılmasına yol açmıştır. Bu çalışmanın ana amacı; bilgi teknolojilerine yapılan yatırımların firmaya etkilerinin firma performansına katkısı açısından değerlendirilerek yatırımın ne derece faydalı olduğunun belirlenmesidir. Birinci bölümde, yani giriş bölümünde çalışmaya neden ihtiyaç olduğuna değinilerek konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde; bilgi teknolojisi ile ilintili veri, bilgi, üstbilgi kavramlarının tanımlamaları yapılarak bilgi teknolojilerinin tarihsel süreç içinde geçirdiği aşamalar ele alınarak organizasyonlarda kullanım alanları üstünde durulmuştur. BT'nin örgütlerdeki etkilerinin; departman sayısında azalma, merkezileşmenin ve otoritenin artarak kontrolün kolaylaşması biçiminde etkileri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde peformans kavramından yola çıkarak firma performans göstergeleri ortaya konmuş ve genel performans ölçme yöntemleri ele alınmıştır. Bunun yanında performans ölçümlemesinde karşılaşılan problemlere de değinilmiştir. Organizasyonel performansın yanı sıra BT yatırımları sınıflandırılmış, iskontalanmış nakit akışlarından faydalanarak klasik anlamda BT yatırımlarının proje değerlendirme çerçevesinde değerlendirilebileceği üstünde durulmuştur. Bunun da ötesinde firma performans göstergeleri ortaya konarak, yatırım sonrasında bu değerleri karşılaştırarak yatırımın faydalı olup olmadığının tespit edilebileceği belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, işletmelerde elektronik ticaret ve elektronik iş uygulamaları üzerinde durulmuştur. Elektronik ortamda tanıtım ve pazarlama, satış, ödeme, bilgi değişimi gibi yeni iş yapma süreçlerinin faydaları üstünde durulmuştur. Beşinci bölümde tezin_ amacına uygun olarak Armada Bilgisayar A.Ş.' deki e-ortak projesi ele alınmıştır. Öncelikle firma satış rakamları, personel sayısı ve misyonu ile tanıtılmıştır. Ardından, e-ortak projesinin donanım ve yazılım olarak ihtiyaçları belirtilmiştir. Kullanılan yazılımın ürünlerin tanıtımı ve pazarlamasında nasıl kullanılacağı, e-ortak olan bir bayinin nasıl alıveriş yapabileceği ayrıntılı olarak ele alındıktan sonra e-ortak klasik proje değerlendirme teknikleri ile değerlendirilmiştir. Aynı bölüm içinde firmaya ait performans göstergeleri ve yıllar itibariyle bu göstergelerdeki değişimler tablo halinde ortaya konmuştur. vıııSonuç olarak; e-ortak projesi klasik yatırım değerlendirme metotları ile değerlendirildiğinde bile karlı bir pojedir. Buna ek olarak tezin amacı doğrultusunda değerlendirildiğinde ise; bu proje sonrasında yeni müşterilerin bulunması olsun, satış performansının artışı olsun, pazarlama maliyetlerinin azalması olsun, bu yatırımın firmaya olumlu katkısının olduğu ispatlanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the global competitive environment with highest priority firms are being into international markets by competing with other companies. Not only decreasing of operational costs and periods but also increasing quality of productions and services are the way of the competition in markets. Moreover, cooperation wth suppliers and customers are vital for firms that in new markets can be found new customers. In this view firms shoud have reach correct information which is used in process by information technology tools. Therefore, getting of them is important for firms. The amount of corporate funds spent on IT investment has always been controversial. For many years it has been thought by some executives that too much has been spent and not enough return has been obtained from IT expenditure. The study aims to find out IT investments benefits in firms. In the first chapter this study needs to be done are noticed and subject is emphasized amplifyed. Later.the concepts related with IT, data, information and knowledge are defined in developing of information technology in historical process. IT effects on organizational structures are emphasized that the number of departments are declined and authority between ordinates and subordinates. In addition, centraling in organization is increased and controling of activities become more easier than previous. In the third section, after concept of performance emphasized peformance indicators are expressed with general performance measurement ways. Furthermore, there are many problems in measurement of IT investments performance. IT investments are classified and evaluated by net cash flows that IT can be evaluated classical methods, net present value, return on investment rate etc. And also performance indicators were expressed. After then IT investment can be determined if it is benefit or not by comparing this measurement values. Main IT applications in business world are electronic commerce and electronic business, producing, introducing, selling, paying and distrubuting the productions in virtual world. All or these process are evaluated in this section. In the fifth chapter appropriating with aim of this study e-ortak project is explained completely. Firstly, Armada's sale and personnel numbers and mission are pointed out and developing of firms in history expressed. After then, whatever e-ortak project requirements, hardware and software are explained. In this project the software is defined with all details. The member of e-ortak however use web page and buy products and utilize the advantage of firms. Lastly, e-ortak is evaluated by classical methods. Then, firm performance indicators values are appraised with before project values. As a result of this study we can understand that e-ortak project is profitable investment when evaluted by classical project methods. Moreover, if we assesed the project by looking of some performance indicator values, finding new customer, rising of sales, decreasing of marketing costs and increasing of personnel productivity are demonstrated the IT investment effects on firm business performance.