Associations between personality traits, perception of covid-19 and quality of sleep during quarantine in Turkey
Karantina döneminde Türkiye'de kişilik özellikleri, covid-19 algısı ve uyku kalitesi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 762745
  2. Yazar: MEHMET EMRE ORDULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Purpose of this study is to investigate associations between neuroticism, extraversion, psychoticism personality traits, quality of sleep and perception of COVID-19 in the quarantine period in Turkey. Sample of the study consist of 236 participants (176 female, 60 male) who spent the quarantine period in Turkey. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Eysenck Personality Questionnaire Revised-Abbreviated (EPQR-A), Perception of COVID-19 (P-COVID-19), Perception of Causes of COVID-19 (PCa-COVID-19) and Avoidance Attitudes Towards COVID-19 (AA-COVID-19) were given to participants. Participants reported poor sleep quality during quarantine. Results show neuroticism trait is associated with worse sleep quality when compared to extraversion trait. Perceived dangerousness of COVID-19 is associated with neuroticism trait, supporting existing literature. Psychoticism trait scores are found to be negatively correlated with behavioral avoidance and perceived dangerousness. Despite previous research, no significant difference is found between genders in terms of perception and avoidance attitudes for COVID-19.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmanın amacı nörotisizm, dışa dönüklük ve psikotisizm kişilik boyutları ile COVID-19 algısı ve uyku kalitesi arasında karantina dönemindeki ilişkileri araştırmaktır. Çalışmaya karantina sürecini Türkiye'de geçirmiş 236 katılımcı katıldı (176 kadın, 60 erkek). Katılımcılar Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), COVID-19 Hastalık Algısı Ölçeği (P-COVID-19), COVID-19'un Nedenleri Algısı Ölçeği (PCa-COVID-19) ve COVID-19'dan Kaçınma Tutumları Ölçeği'ni (AA-COVID-19) doldurdular. Katılımcılar karantina döneminde düşük uyku kalitesi raporladılar. Sonuçlar nörotisizm ve dışa dönüklük boyutları karşılaştırıldığında nörotisizm kişilik boyutu ile düşük uyku kalitesi arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Algılanan COVID-19 tehlikesi nörotisizm kişilik boyutu ile ilişkili görünmektedir. Psikotisizm kişilik boyutu puanları ile algılanan tehlike ve davranışsal kaçınma arasında negatif korelasyon bulundu. Literatürde raporlanan sonuçlara karşın cinsiyetler arasında COVID-19 algısı ve kaçınma davranışları bakımından anlamlı bir fark bulunmadı