Optik bilgi kaydetme yöntemleri
Optical recording methods
- Tez No: 2598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ii DPTİK BİLGİ KAYDETME YÖNTEMLERİ ( Yüksek Lisans Tezî ) Atillâ DEMİRHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1987 ÖZET Bu çalışma son yirmibeş yıldır üzerinde çalışılagelinmekte alan Optik Bilgi Depolama tekniği üzerinde yapılan son on yıllık araştırmaların derlemesini içermektedir. Günümüzde kullanılan manyetik yöntemle veri kaydeden sistemlerin, kapasite olarak üst sınıra ulaşmış olmaları, manyetik sistemlerden on kat da ha fazla bilgi depolayabilecek optik bilgi depolama sistemleri üzerinde çalışmaların yapılmasına neden olmuştur. Yapılan çalışmalar; i) Eritmeyle optik kayıt yöntemi ii) Faz geçişi ile op tik kayıt yöntemi iii) Mıknatıslama ile optik kayıt yöntemi olarak üç ana başlık altında derlenmiştir. Bunlardan başka yön temler üzerinde de çalışmalar yapılmaktadır. Eritmeyle optik kayıt yönteminde lazer demeti kullanılarak kayıt filîmi üzerine veri kaydı yapılmakta, fakat, kaydedilen bu verilerin silinmesinden sonra aynı ortam üzerine ardışık kayıt ve silme yapılamamaktadır. Faz geçişi ile optik kayıt yöntemi ve mıknatıslama île optik kayıt yöntemlerinde de lazer demeti kullanılmakta, kaydedilen veriler ya toptan ya da bölümler halinde silinmekte, tek tek kayıt noktalarının silinmesi mümkün olmamaktadır. Yapılan bu derlemede, kayıt yöntemlerinin avantajları, dezavantajları ve muhtemel çözüm yöntemleri verilmektedir.
Özet (Çeviri)
İÜ OPTICAL RECORDING METHDDS ( M. Sc. Thesis ) Atillâ DEMÎRHAN BAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1987 ABSTRACT This thesis consists of an overwiev of last ten years researches on the Optical Data Storage Technology an which has been studied in 25 years by many researchers. Magnetic systems which are used commercialy, teday, have reached its upper limit capacity. So that, the researches of Optical Data Storage Systems which have ten times more capacity than îisgnetic systems, has been accelerated. The researches on the subject nss been averwieved in three main groups, i) Ablative Optical Recording ii) Phase Transition Optical Recording iii) MagnetDoptic (thermomagnetic) Optical Recording. Also, on the other recording methods, except these, are studied. In the ablative recording system, the data are written on the light sensitive films by using laser beam, but, after the erasure of the data the rewriting is not possible. In the phase transition and magnetoaptic recording system, the laser beam are also used, recorded data are erasured either totaly or by sectors, but one by one erasure of the recorded pits (markes) are not possible. In this ovewiev the avantage, disavantage of optical recording systems and the possible solutions are studied.