Konaklama işletmelerinde kullanılan muhasebe paket programlarının işletme verimliliğine etkisi: Antalya Bölgesi'nde bir uygulama
The effect of accounting package programs used in accommodation enterprises on business efficiency: An application in Antalya Region
  1. Tez No: 762765
  2. Yazar: SÜMERYA KOÇ MIZRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ KARASİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzde teknoloji, internet ve bilişim otomasyonunun önemli bir parçası olan bilgisayar tabanlı paket programlar büyük bir hızla gelişmektedir. Hemen her sektör ve kurumda bu gelişmeler büyük faydalar sağlamaktadır. İşletme yöneticileri ve çalışanlar bu gelişmelerden farklı seviyelerde faydalanmaktadır. Bu bağlamda muhasebe meslek mensupları için teknoloji, internet ve bilişim otomasyonunun sağladığı avantajlarla birlikte dezavantajlar da bulunmaktadır. Bilişim otomasyonunun önemli bir parçası olan bilgisayar tabanlı muhasebe paket programları sayesinde muhasebe işlemlerinde özellikle veri elde etme, kaydetme, depolama ve aktarma gibi uygulamalarda büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak bilişim teknolojilerinin sağladığı kolaylıklarla birlikte ek maliyet ve iş yükü gibi sorumluluklar da artmaktadır. Bu bağlamda çalışmamızda bilişim otomasyonunun önemli bir parçası olan muhasebe paket programlarının mesleki açıdan avantaj ve dezavantajlarının mesleki gelişim açısında etkileri ve işletme verimliliğine katkıları araştırılmıştır. Muhasebe meslek çalışanlarını kapsayan çalışmamızda; çalışanların bilişim teknolojilerinden faydalanma düzeylerinin tespiti ve muhasebe paket programlarının mesleki uygulamalarda sağladığı kolaylıklarla birlikte ek maliyet ve iş yükü açısından, ayrıca bu uygulamaların zaman ve hizmet kalitesi açısından işletme verimliliğine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, computer-based package programs, which are an important part of technology, internet and information automation, are developing at a great pace. These developments provide great benefits in almost every sector and institution. Business managers and employees benefit from these developments at different levels. In this context, there are disadvantages as well as advantages of technology, internet and information automation for accountants. Thanks to computer-based accounting package programs, which are an important part of information automation, it provides great convenience in accounting processes, especially in applications such as data acquisition, recording, storage and transfer. However, responsibilities such as additional costs and workload increase with the conveniences provided by information technologies. In this context, in our study, the effects of professional advantages and disadvantages of accounting package programs, which are an important part of information automation, in terms of professional development and their contribution to business efficiency have been investigated.In our study involving accounting professionals; It is aimed to determine the level of use of information technologies by employees and to evaluate the effects of accounting package programs on operational efficiency in terms of additional cost and workload, as well as the convenience of accounting package programs in professional applications.