Serum endokan düzeyi ile subklinik aterosklerozu göstermede serum monosit/HDL oranının rolü
The role of serum endocan level and serum monocyte/HDL ratio in subclinical atherosclerosis
- Tez No: 874437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Ateroskleroz, tüm dünyada mortalite ve morbiditenin önde gelen nedenlerinden biridir. Aterosklerozun erken teşhis edilmesi, hastaların primer ve sekonder korumaya alınması açısından önem arz etmektedir. Monosit/HDL-C oranı (MHO) ile de monositlerde görülen inflamatuar yanıt ve oksidatif stres ile HDL- kolesterol arasındaki dengeyi öngören yeni bir belirteç olarak çalışmalarda karşımıza çıkmaktadır. Çalışmalara baktığımızda koroner arter hastalığı (KAH) şiddeti, prognozu ve varlığı arasında ilişkiyi inceleyen birçok çalışma olmasına karşın MHO ile erken dönem subklinik aterosklerozu göstermede rolünü inceleyen çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızda kalsiyum agatston skoru ile subklinik aterosklerozu tespit edilmiş erken hastalık evresindeki hastaların; MHO ile endokan ilişkisinin subklinik aterosklerozda öngörücü bir parametre olabileceğinin gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1 Haziran 2023-1 Mart 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesine başvurmuş olan 39 kontrol grubu ile 47 hasta grubu olamk üzere toplam 86 katılımcı dahil edilmiştir. AGATSTON skoruna göre risk grupları oluşturulduğunda“risk yok”kategorisinde 39 (%45.3),“en az”kategorisinde 7 (%8.1),“hafif”kategorisinde 27 (%31.4) ve“ılıman”kategorisinde 13 (%15.1) katılımcı vardı. Çalışmamızda subklinik ateroskleroz tespitinde MHO ile endokan düzeyleri ve diğer kan parametreleri ilişkisini değerlendirdik. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 86 katılımcının ortalama yaşı 57.1 (7.9) iken %51.2'si (n=44) kadındı. Komorbiditesi olan hasta sayısı 58'ti (%67.4). Diyabetik hasta yoktu. Katılımcıların %61.6'sı (n=53) sigara, %27.9 (n=24) alkol kullanmaktaydı. Hasta grubunun AGATSTON risk kategorilerine göre analizinde anlamlı farklılık saptanmadı. Hasta grubunda AGATSTON skoru ile hba1c (KK:0.34, p=0.02) pozitif yönde zayıf kuvvette, statin süresi (KK: -0.66, p=0.005) negatif yönde orta kuvvette anlamlı bulundu. Statin kullanan hastaların öncesi ve sonrası MHO arasında istatiksel olarak anlamlılık saptanmamıştır (p=0.43). Statin kullanmayan katılımcılar kontrol ve hasta gruplarına ayrılarak karşılaştırıldığında da MHO oranı ve diğer değişkenler arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı görülmüştür. Sonuç: Koroner arter hastalığı şüphesi olan hastalarda ateroskleroz erken dönem tespitinde serum endokan düzeyi ile Monosit/HDL oranı subklinik ateroskleroz için öngörücü değildir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Atherosclerosis is one of the leading causes of mortality and morbidity worldwide. Early diagnosis of atherosclerosis is important in terms of primary and secondary prevention. Monocyte/HDL-C ratio (MHO) is a new marker that predicts the balance between inflammatory response and oxidative stress in monocytes and HDL-cholesterol. Although there are many studies examining the relationship between the severity, prognosis and presence of coronary artery disease (CAD), studies examining the role of MHO in early subclinical atherosclerosis are limited. In our study, we aimed to show that the relationship between MHO and endocan may be a predictive parameter in subclinical atherosclerosis in patients at early disease stage whose subclinical atherosclerosis was detected by calcium Agatston score. Materials and Methods: A total of 86 participants, including 39 control group and 47 patient group, who were admitted to Ankara Bilkent City Hospital between 1 June 2023 and 1 March 2024, were included in our study. When risk groups were formed according to the AGATSTON score, there were 39 (45.3%) participants in the“no risk”category, 7 (8.1%) in the“minimal”category, 27 (31.4%) in the“mild”category and 13 (15.1%) in the“moderate”category. In our study, we evaluated the relationship between MHO and endocan levels and other blood parameters in the detection of subclinical atherosclerosis. Results: The mean age of the 86 participants included in the study was 57.1 (7.9) years and 51.2% (n=44) were female. The number of patients with comorbidity was 58 (67.4%). There were no diabetic patients. 61.6% (n=53) of the participants smoked and 27.9% (n=24) drank alcohol. No significant difference was found in the analysis of the patient group according to AGATSTON risk categories. In the patient group, AGATSTON score and hba1c (SD: 0.34, p=0.02) were found to be weakly significant positively and statin duration (SD: -0.66, p=0.005) was found to be moderately significant negatively. There was no statistically significant difference between pre and post MHO in statin users (p=0.43). When participants who did not use statins were divided into control and patient groups, no statistically significant difference was found between MHO rate and other variables. Conclusions: In the early detection of atherosclerosis in patients with suspected coronary artery disease, serum endocan level and monocyte/HDL ratio are not predictive of subclinical atherosclerosis.