Terörizmin finansmanının önlenmesinde FATF'in rolü: Türkiye karşılıklı değerlendirme raporu üzerine bir inceleme
The role of the FATF in preventing the financing of terrorism: Turkey IV. Tour mutual evaluation report review
  1. Tez No: 762790
  2. Yazar: DUYGU KUKUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu yüksek lisans tezinde terörizmin literatürde ne şekilde yer aldığına ve dünyada artan terörizm tehdidiyle mücadele edebilmek için öncelikle finansman kaynaklarının incelenmesi gerekliliğine değinilmiştir. Teknolojinin değişimi sonucu ortaya çıkan yeni finansal, sistemsel ürünlerin yaygınlaşması ile Covid-19 sonrası dönemde oluşması muhtemel terörün finansmanına ilişkin potansiyel risklerin neler olabileceği konularına da çalışmada yer verilmiştir. Aynı zamanda finansman kaynaklarının önlenmesine ilişkin ulusal ve uluslararası işbirliğinin gittikçe önem kazandığına vurgu yapılmıştır. Terörizmin finansmanını önlemede uluslararası örgütlerin neler olduğu araştırılarak bu anlamda küresel rolü en etkin kuruluş olan Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FATF) incelenmiştir. FATF, suç gelirlerinin aklanmasının, terörün finansmanının ve kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesine ilişkin standartlar, politikalar ve rehberler yayımlamaktadır. Bu çerçevede üye ülkelere yaptığı denetimlerle ülkeleri değerlendirmeye tabi tutmaktadır. Uluslaraarası işbirliğinde aktif rolde yer alan FATF'in tavsiye kararlarına ve karşılıklı ülke değerlendirme metodolojisine çalışmamızda yer verilmiştir. Çalışmamızda Türkiye'nin de 1991 yılından itibaren üyesi olduğu FATF'in Türkiye değerlendirmelerine tarihsel giriş yapılarak 4. tur değerlendirme notu ve takip raporları üzerinde durulmuştur. 4. tur değerlendirmelerinde uygulanan yeni metodolojiye göre, ülkenin teknik uyum ve etkililik durumu incelenmiştir. 2021 Ekim ayında FATF'in kamuouyuna yaptığı değerlendirme açıklaması sonucu Türkiye'yi stratejik eksiklikleri olan ülkeler listesi olarak adlandırılan gri listeye alınmasıyla başlayan sürece ve bu sürecin Türkiye açısından olası sonuçlarına çalışmamızda yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, it is mentioned how terrorism takes place in the literature and the necessity of examining the financing sources in order to combat the increasing threat of terrorism in the world. The spread of new financial and systemic products that emerged as a result of the change in technology and the potential risks related to the financing of terrorism that may occur in the post-Covid-19 period are also included in the study. At the same time, it was emphasized that national and international cooperation regarding the prevention of financial resources is gaining more and more importance. The role of international organizations in preventing the financing of terrorism has been investigated, and the Financial Action Task Force (FATF), which is the most effective organization in this sense, has been examined. FATF publishes standards, policies and guidelines on the prevention of money laundering, terrorist financing and proliferation of weapons of mass destruction. In this context, it evaluates the member countries through the inspections it carries out. The recommendations of FATF, which plays an active role in international cooperation, and the mutual country evaluation methodology are included in our study. In our study, the 4th round evaluation note and follow-up reports were emphasized by making a historical introduction to the Turkey evaluations of FATF, of which Turkey has been a member since 1991. According to the new methodology applied in the 4th round evaluations, the technical compliance and effectiveness of the country were examined. The process that started with the inclusion of Turkey on the gray list, which is called the list of countries with strategic deficiencies, as a result of the evaluation statement made by FATF to the public in October 2021, and the possible consequences of this process for Turkey are included in our study.