Uluslararası Hukukta terörizmin finansmanının önlenmesi
Supression of financing of terrorism in International Law
  1. Tez No: 228036
  2. Yazar: SANÇAR SEFER SÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Terörizm, dünya kamuoyunun gündemine 11 Eylül saldırıları sonrasında gelmiş olmakla birlikte, aslında, uluslararası hukukun eski ve kapsamı tartışmalı kavramları arasında yer almaktadır. Terörizmle mücadele alanında, son yıllarda öne çıkan yöntemler arasında terörizmin finansmanın engellenerek, teröristlerin hareket kabiliyetlerinin en aza indirilmesi de yer almaktadır. Bu çalışmada da, uluslararası hukukta, terörizmin finansmanıyla mücadele alanında bulunan çeşitli enstrümanlar incelenmiştir.Uluslararası anlaşmalar, bahsi geçen enstrümanların en önde gelenleridir. Terörizmle mücadele alanındaki genel anlaşmaların içinde, terörizmin finansmanıyla mücadele konusunda hükümler bulunduğu gibi, bilhassa bu konuyu düzenleyen“Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair”bir uluslararası anlaşma da bulunmaktadır.Birleşmiş Milletler organlarının, terörizmle mücadele konusundaki kararlarının yanı sıra, özellikle 11 Eylül saldırıları sonrasında, terörizmin finansmanıyla doğrudan ilgili kararlar da göze çarpmaktadır. Avrupa Birliği'nin de, terörizmin finansmanının önlenmesiyle ilgili, oldukça ayrıntılı bir mevzuatı bulunmaktadır. Ayrıca, Mali Eylem Görev Grubu (FATF) ve Avrupa Konseyi başta olmak üzere, diğer birçok uluslar arası kuruluş ve yapılanma da aynı konuda düzenlemeler yapmakta ve katkılar sağlamaktadır. Türkiye'nin de bu konudaki uluslararası mevzuatı büyük ölçüde benimsediği görülmektedir.Söz konusu düzenlemelerin uygulamaya konulmasında, birtakım sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Nitekim, bu düzenlemelere, insan hakları cephesinden ciddi eleştiriler getirildiği görülmektedir. Bu nedenle, çalışmanın son bölümü, terörizmin finansmanının önlenmesi alanındaki uluslararası enstrümanların, insan hakları bakımından incelenmesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although only after 9/11 attacks it took its place on top of the agenda of world public opinion, terrorism has always been amongst one of the oldest and most debated concepts of international law. In order to restrict ultimately terrorists' ability to operate, prevention of terrorist financing has been one of the most popular methods in fight against terrorism in recent years. In this study, various counter terrorist financing (CTF) instruments in international law are being examined.International conventions are the most prominent of those instruments. Besides CTF provisions in the texts of general conventions on fight against terorism, there's also a specific“International Convention for the Supression of the Financing of Terrorism”.On the other hand, in addition to anti-terrorism resolutions of various UN bodies, especially after 9/11, resolutions dealing directly with CTF had also been adopted. EU also owns a rather detailed CTF acquis. Besides, many other international institutions and bodies such as Council of Europe and FATF, have regulations, conventions and recommendations on the same subject. It should also be noted that, Turkey had adopted these international acquis to a large extent.It is inevitable to face with some problems in implementation of above mentioned regulations. As a matter of that fact, these regulations receive serious criticism especially from the human rights perspective. Therefore, the last chapter of the study is dedicated to human rights context of international CTF instruments.