Terörizmin finansmanının önlenmesinde malvarlıklarının dondurulması
Asset freezing in the fight against terrorism
- Tez No: 769894
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YERDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
11 Eylül 2001 tarihli Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik terör saldırıları terörizmin finansmanı ile mücadelede uluslararası işbirliği ve farkındalık için dönüm noktası olmuştur. Bu saldırıların ardından uluslararası örgütler nezdinde terörizmin finansmanıyla mücadele daha çok ön plana çıkan bir konu haline gelmiştir. Gerek uluslararası sözleşmeler gerekse uluslararası örgütlerin aldıkları kararlar devletleri terörizmin finansmanı ile mücadeleye teşvik etmekte bazen de bu mücadeleye girişmek konusunda zorunlu tutmaktadır. Bu kapsamda“Terörizmin finansmanı”suçu yerel mevzuatımızda öncelikle 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 8 ila 8/A maddelerinde düzenlenmiş, 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesiyle söz konusu hükümler yürürlükten kalkmıştır. Bu doğrultuda iç hukukumuzda terörizmin finansmanı ile mücadelede temel kanunun 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun olduğunu söylemek mümkündür. Çalışmada terörizmin finansmanı ile ilgili temel kavramlar, terörizmin finansmanı ile mücadele çerçevesinde ulusal ve uluslararası düzenlemeler, terörizmin finansmanı suçu ve malvarlıklarının dondurulmasına ilişkin değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The terrorist assaults on the United States of America of 11 September 2001 marked a turning point for international cooperation and awareness in the fight against terrorist financing. After these attacks, the fight against financing of terrorism has become a more well known issue in the eyes of international organizations. Both international conventions and the decisions taken by international organizations encourage states to fight the financing of terrorism and sometimes oblige them to engage in this fight. In this context, the crime of“financing of terrorism”was first regulated in our local legislation in Articles 8 to 8/A of the Anti-Terror Law No. 3713, and these provisions were put an end with the inurement of the Law No. 6415 on the Prevention of Financing of Terrorism. From this point of view, it is likely to say that the basic law in our domestic law in combating the financing of terrorism is the Law No. 6415 on the Prevention of the Financing of Terrorism. Within the study, the basic concepts related to the financing of terrorism, national and international regulations in the fight against the financing of terrorism, the crime of financing terrorism and the freezing of assets are included.