Turizm sektöründe mobil pazarlama stratejileri: Mobil pazarlama stratejilerinin yerli turist memnuniyeti üzerindeki etkilerini ölçmeye yönelik bir araştırma
Mobile marketing strategies in the tourism sector: A research to measure the effect of mobile marketing strategies on domestic tourist satisfaction
- Tez No: 762794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN ATIL BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Turizm sektörü kendi içinde gelişirken her geçen gün farklı sektörlerle de ilişki kurarak varlığını daha da güçlendirmektedir. Rekabetin güçlü olduğu turizm sektöründe iletişimin ve iletişim kaynaklarının rolü çok önemlidir. Özellikle son yıllarda mobil pazarlama araçları ile yapılan mobil pazarlama stratejileri turizm sektörünün en önemli pazarlama alanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Araştırmanın amacı, yerli turistin otel işletmeleri tarafından kullanılan mobil pazarlama araçlarıyla gerçekleştirilen, mobil pazarlama stratejilerinin oluşturduğu müşteri memnuniyetini ölçerek konaklama işletmelerinin mobil pazarlama kullanımında turist ile ilişkisini ne doğrultuda etkilediğini göstermesi. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde, turizm sektörü ve gelişimi, pazarlama dünyası ve turizm sektöründeki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise mobil pazarlama kavramı ve gelişimi, mobil pazarlama avantajları ve dezavantajları, mobil pazarlama araçları ve stratejileri ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde ise, mobil pazarlama stratejilerinin yerli turist memnuniyeti üzerindeki etkilerini ölçülmesi adına anket tekniği ile yapılan araştırmaya yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
While the tourism sector develops within itself, it strengthens its existence by establishing relations with different sectors every day. The role of communication and communication resources is very important in the tourism sector where competition is strong. Especially in recent years, mobile marketing strategies made with mobile marketing tools are considered as one of the most important marketing areas of the tourism industry. The aim of the research is to show how the accommodation businesses affect the relationship with the tourist in the use of mobile marketing by measuring the customer satisfaction created by the mobile marketing strategies realized with the mobile marketing tools used by the hotel businesses. Our research consists of three parts. In the first part of the research, the tourism sector and its development, the world of marketing and its place in the tourism sector are discussed. In the second part, the concept and development of mobile marketing, advantages and disadvantages of mobile marketing, mobile marketing tools and strategies are discussed. In the third and last part of the research, a survey technique is used to measure the effects of mobile marketing strategies on local tourist satisfaction.