Sıcaklık, pH ve konsantrasyonun Trabzon hurma(Diospyros kaki) püresinin reolojik özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of temperature, pH and concentration on the rheological properties of Trabzon date (Diospyros kaki) puree
  1. Tez No: 762793
  2. Yazar: DİLAN LODOS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Trabzon hurması püresinin kimyasal ve fiziksel özellikleri saptanıp proses sırasında reolojik davranışı etkileyen sıcaklık, pH ve konsantrasyon değerlerinin viskoziteye olan etkileri incelenmiştir. MINITAB üzerinden deney planı oluşturulup viskozimetre cihazıyla reolojik özellikler ölçülmüştür. Trabzon hurması püresi psödoplastik davranış göstermiştir. Elde edilen sonuçlar uyumluluk gösterdiği Herschel- Bulkley modeliyle modellenmiştir (R^2≥0.999). Reolojik özellikler zamandan bağımsız ve zamana bağlı olarak incelenmiştir. Zamana bağlı olarak Trabzon hurması püresinde tiksotropi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical and physical properties of persimmon puree were determined and the effects of temperature, pH and concentration values, which affect the rheological behavior during the process, on viscosity were investigated. The experimental design was created on MINITAB and rheological properties were measured with viscometer device. Persimmon puree showed pseudoplastic behavior. The obtained results were modeled with the Herschel-Bulkley model, with which it was compatible (R^2≥0.999). The rheological properties were investigated independently and depending on time. Thixotropy was observed in persimmon puree over time.