21. yüzyıl Türk emniyet teşkilatındaki reformlar
The reforms in the Turkish police service in the 21st century
- Tez No: 762814
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KARENİ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İç güvenlik hizmetlerinde etkinlik sağlamanın temelini gelişmiş bir emniyet teşkilatı oluşturmaktadır. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte emniyet teşkilatı yapısında modernleşme temelinde uygulanan köklü değişiklikler ile kurumsal bir dönüşüm gerçekleştirilmiştir. Modern teşkilat yapısının cumhuriyet ilke ve inkılapları çerçevesinde geliştirilmesinden günümüze kadar Türk Emniyet Teşkilatının gelişimi dönemin siyasi, sosyoekonomik, hukuki ve teknolojik gelişmelerinden etkilenmiştir. Avrupa Birliği ile ilişkilerin hızlandırılması 21. yüzyılın başlarında emniyet teşkilatının gelişimini etkileyen ilk önemli gelişme olmuştur. Avrupa Birliği kriterleri karşısında emniyet teşkilatının yetersiz olarak değerlendirilmesi hukuki, yapısal, zihinsel ve teknolojik reformların gerçekleştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu dönemde uygulanan reformların sağladığı faydalar, çalışmamıza konu olan süreç içerisinde emniyet teşkilatını ilgilendiren yeniliklerin aynı temelde geliştirilmesini sağlamıştır. Çalışmamızda 21. yüzyıl itibarıyla emniyet teşkilatının gelişim süreci dört aşamada incelenmiştir. İncelememiz kapsamında, emniyet teşkilatının kuruluşuna ve tarihi süreç içerisindeki gelişim sürecine değinilmiş ve 2000 yılından günümüze emniyet teşkilatının gelişimine etki eden olay ve reformlar üç bölümde değerlendirilmiştir. Tarihi süreç içerisinde ülke genelini etkileyen gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak hazırlanan reformların emniyet teşkilatı üzerindeki etkileri neticesinde gerçekleşen değişim ve dönüşümler çalışmamıza dâhil edilmiş ve açıklanmıştır. İncelediğimiz tarihi süreç içerisinde emniyet teşkilatını ilgilendiren hukuki, yapısal, zihinsel ve teknolojik reformların hangi temellerde ortaya çıktığını saptamak ve reformların başarı durumlarını yansıtmak amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde literatür taraması yapılarak konu ile ilgili telif eserler, süreli yayınlar ve elektronik kaynaklardan yararlanılmıştır. 21. yüzyıl itibarıyla hazırlanan reformlar hukuka uygun polis usullerinin benimsenmesini, suç soruşturma sürecinde yeni teknik ve teçhizatların kullanılmasını, vesayet zihniyetinin son bulmasını ve iç güvenlik hizmetlerinde başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Bu reformların emniyet teşkilatının kurumsal yapısını güçlendirdiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In order for the internal security services to be effective the police service must be developed. With the establishment of the republic, an institutional transition was carried out thanks to the fact that fundamental changes based upon modernization were practised on the structure of the Turkish Police Service. Since the modernized structure of the service was first enhanced within the scope of republican principles and reforms, The Turkish Police Service has been developed until today via political, socioeconomic, legal and technological improvements of the era. The progress made in the affairs with the European Union was the first prominent improvement that affected the development of the service in the early 21st century. The fact that the police service was considered to be inadequate in terms of the criteria proposed by the European Union made some legal, structural, intellectual and technological reforms necessary. With the contributions gained by the reforms that were practised during this era, the novelties regarding the service were improved on the same basis in the period, which has been discussed in this study. In this study, the developmental process of the police service, which started in the 21st century, has been analyzed in four sections. Within the scope of the analysis, the establishment of the police service and its developmental process in the historical course have been mentioned, and the events and reforms that have affected the development of the service since 2000 have been evaluated in three parts. The changes and transitions emerged during the historical course as a result of the effects of the developments that have had a country-wide reflection, the reforms that have been prepared in accordance with these developments and how they have affected the police service have been included and clarified in this study. This study aims to determine the foundations on which the legal, structural, intellectual and technological reforms have emerged in relation to the police service during this period and to represent to what extent these reforms have been successful. Literature review has been used during the research, and copyrighted works, periodicals and electronic information resources on the subject have been consulted. Thanks to the reforms, which began to be developed in the 21st century, lawful police methods have been embraced, novel methods and equipment have begun to be used in the process of criminal investigation, the idea of police custody has been abandoned, and successful outcomes in internal security services have been obtained. It is believed that these reforms have reinforced the institutional structure of the Turkish Police Service.