Türk yabancılar hukuku bakımından aile ikamet izni
Family residence permit in terms of Turkish foreigners law
- Tez No: 762821
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Devletler geçmişten günümüze ülkelerinde yaşayabilecek yabancıları belirlemek için ikamet izni uygulamasını sürdürmektedir. İkamet izni uygulamasıyla belirli şartları sağlamış olan yabancılara, ülkeye yerleşme hakkı tanınmaktadır. Zaman içerisinde yabancılardan aranan şartın niteliğine göre farklı ikamet izni türleri (öğrenci ikamet izni, uzun dönem ikamet izni vs.) ortaya çıkmıştır. Aile ikamet izni de ikamet izni türlerinden biridir. Aile ikamet izniyle yabancının aile bağları dikkate alınarak ülkede kalışına izin verilir. Yapılan uygulamayla temel insan hakları metinlerindeki önemi vurgulanan aile birliği de sağlanmış olmaktadır. Aile ikamet izni, kanun düzeyinde ilk defa Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nda yer almıştır. Kanun'da yer alan düzenlemelerle aile ikamet izninin kazanılması, iptali ve uzatılması düzenlenmiştir. Aile kavramının sosyal yaşama bağlı olan değişken yapısı gereği sürekli yeni düzenleme ihtiyaçları da ortaya çıkmaktadır. Tezin ilk bölümünde aile ikamet iznine ilişkin temel kavramlar, aile ikamet izniyle ilgili görülen temel düzenlemeler ve aile ikamet izninin Türk hukukundaki tarihsel gelişim süreci ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında aile ikamet izninin kazanılması, sağladığı haklar, iptali, uzatılmaması ve diğer ikamet izinlerine geçişi incelenecektir. Açıklanan konuya ışık tutmak amacıyla ilgili mahkeme kararları ve diğer devlet uygulamalarına da anlatım içerisinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
States have continued to issue residence permits to determine foreigners who can live in their country from past to present. The right to settle in the country is recognized to foreigners who meet certain conditions with a residence permit application.Over time, different types of residence permits (student residence permit, long term residence permit etc.) have emerged, depending on the nature of the condition that foreigners must meet. Family residence permit is also one of the types of residence permits. With a family residence permit, the foreigner is allowed to stay in the country by taking into account family ties. With the practice, family unity, the importance of which is emphasized in the basic human rights texts, is also ensured. Family residence permit took part in the Law on Foreigners and International Protection first in an act basis. By the provisions of the law, acquisition, cancellation and extension of family residence permit are regulated. Due to the variable nature of the concept of family, which is dependent on social life, the need for new regulation constantly arises. In the first section of the thesis, the basic concepts of family residence permit, the basic regulations that are considered to be relevant to family residence permit and the historical development process of family residence permit in Turkish law are discussed. In the second section of the thesis, the acquisition of family residence permit, the rights it provides, its cancellation, extension and transition to other residence permits will be examined within the scope of Law on Foreigners and International Protection. In order to shed light on the subject explained, relevant court decisions and other state practices are also included in the narrative.