Argüman temelli sorgulama yaklaşımının 8.sınıf öğrencilerinin değişkenleri belirleme ve kontrol etme becerilerine ve argümantasyon seviyelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the argument-based inquiry approach on the skills of determining and controlling variables and levels of argumentation of 8th grade students
  1. Tez No: 762822
  2. Yazar: NESLİHAN ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE ERCAN YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada bilim uygulamaları dersinde yer alan argüman temelli sorgulamaya dayalı çalışma kağıtlarının sekizinci sınıf öğrencilerinin değişkenleri belirleme ve kontrol etme becerilerine olan etkisi ve argümantasyon seviyelerine olan etkisi araştırılmaktadır. Çalışma süreci karma araştırma yaklaşımı içerisinde yer alan iç içe desene göre tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda veri toplama aracı olarak Değişkenleri Belirleme ve Kontrol Etme Testi (DBVKET) kullanılırken nitel boyutunda veri toplama aracı olarak dokümanlar (çalışma kağıtları) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinden 51 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda deney grubu öğrencilerine DBVKET öntest olarak uygulanmış, 6 haftalık uygulama süreci gerçekleştirilmiş ardından DBVKET son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde non-parametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Uygulama süresince üç tane argüman temelli sorgulamaya dayalı çalışma kağıdı uygulanmıştır. Argüman temelli sorgulama yönteminin değişkenleri belirleme ve kontrol etme becerilerinin ve alt boyutlarından olan bağımlı değişkeni belirleyebilme, bağımsız değişkeni belirleyebilme, uygun hipotezleri kurabilme ve bu alt boyutları kapsayan karma soruları cevaplayabilme becerilerine ait toplam puanların ve alt boyut puanlarının düşük olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler değişken belirleme ve kontrol etme alt boyutlarından kontrol değişkenini belirlemede düşük performans gösterirken, bağımlı değişkeni belirlemede yüksek performans göstermişlerdir. Öğrencilerin toplam argümantasyon ve argümantasyon alt boyutlarına ait puanların yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ancak söz konusu puan artışının istatistiksel düzeyde anlamlı olmadığı söylenebilir. Öğrenciler argümantasyon alt boyutlarından veri, gerekçe ve çürütücü argümanlarını oluşturmada düşük performans gösterirken, destekleyici argümanları oluşturmada yüksek performans göstermişlerdir. İleride yapılacak çalışmalarda değişkenleri belirleme ve kontrol etme becerisinin diğer yöntemlerle gelişimine bakılması ve farklı çalışma grupları açısından karşılaştırmaya gidilmesi yer verilen öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of argument-based inquiry-based worksheets in the science applications course on the ability of eighth grade students to identify and control variables and their argumentation levels are investigated. The study process was designed according to the the embedded research pattern in mixed research approach. The data of this research were obtained with the Identify and Control of Variables Test (ICVT) and activity papers. The sample of the study consists of 51 eighth grade students at secondary school. For the purpose of the research, ICVT was applied to the experimental group students as a pre-test and then 6-week application process was carried out. Finally ICVT was applied as a post-test. Wilcoxon Signed Rank Test, one of the non-parametric tests, was used in the analysis of the data. During the implementation, three worksheet containing argument-based inquiries was applied. Considering the effects of the argument-based inquiry method on the skills of identifying and controlling the variables and the ability to determine the dependent variable, which is one of its sub-dimensions, to determine the independent variable, to establish appropriate hypotheses, and to answer mixed questions covering these sub-dimensions, it was determined that it had a small effect on the total scores and the development of the sub-dimensions . While the students showed low performance in determining the control variable, which is one of the sub-dimensions of determining and controlling variables, they showed high performance in determining the dependent variable. It has been determined that the students' total argumentation and argumentation sub-dimensions have high scores. However, it can be said that the increase in the mentioned score is not statistically significant. While the students showed low performance in forming the data, warrant and rebuttal arguments from the argumentation sub-dimensions, they showed high performance in forming the supporting arguments. In future studies, it is recommended to look at the development of the ability to determine and control variables with other methods and to compare them in terms of different study groups.