Eşzamanlı işbirlikli çevrimiçi kodlama ortamının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Developing and evaluating synchronous collaborative online coding environment
  1. Tez No: 762824
  2. Yazar: ADİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerine yönelik çevrimiçi eşzamanlı işbirlikli bir Türkçe kodlama ortamının geliştirilmesi ve değerlendirilmesidir. Araştırma karma araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Tasarım ve geliştirme sürecinde gelişimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Gelişimsel araştırma yöntemi tasarım tabanlı araştırma yöntemlerinden biridir. Tasarım tabanlı araştırma; analiz, tasarım, geliştirme ve uygulama süreçlerinin döngüsel olarak ve gerçek uygulama ortamında yapıldığı, araştırmacılar ve katılımcılar ile işbirliği içinde olunan, tasarım özelliklerinin ortaya koyulması amacıyla kullanılan araştırma yöntemidir. Tasarım tabanlı araştırma süreci farklı döngülerde farklı kişiler ile olmak üzere amaçlı örnekleme ile seçilen toplam 23 alan uzmanı, 45 öğrenci ile yürütülmüştür. Tasarım tabanlı araştırma sonucunda, eşzamanlı işbirliği, iki yönlü hibrit kodlama (metinden bloğa, bloktan metne), görev tabanlı geri bildirim özelliklerine sahip Türkçe bir kodlama ortamı oluşturulmuştur. Değerlendirme süreci ise Covid-19 pandemisi nedeniyle Millî Eğitim Bakanlığından alınan izin ile Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin bir eğitim-öğretim dönemini kapsayacak şekilde planlanarak 4 hafta süreyle düzenlenen çevrimiçi kodlama yaz kursunda yapılmıştır. Kursa 19 öğrenci devamlılık sağlamıştır. Değerlendirme sürecinin başında ve sonunda öğrencilere kodlama becerisi testi öntest ve sontest olarak uygulanmış, süreç boyunca sistemden gelen kayıtlar alınmıştır. Süreç sonunda öğrenciler ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen nitel ve nicel veriler analiz edilmiştir. Değerlendirme sürecinde elde edilen bulgulara göre çevrimiçi eşzamanlı işbirlikli kodlama ortamını kullanan öğrencilerinin kodlama becerilerinin geliştiği bulunmuştur. Bu tez çalışmasında, çevrimiçi eşzamanlı işbirlikli kodlama ortamında yer alan Türkçe kodlama dilini öğrencilerin daha anlaşılır bulduğu, kodlama öğrenmelerine faydalı olduğu, işbirliği özelliğini kullandıkları sürede daha motive oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop and evaluate an online simultaneous collaborative Turkish coding environment for secondary school students. The research was carried out with mixed research method. The developmental research method was used in the design and development process. The developmental research method is one of the design-based research methods. Design-based research; It is a research method in which analysis, design, development, and implementation processes are carried out cyclically and in a real application environment, in cooperation with researchers and participants, and used to reveal the design features. The design-based research process was carried out with a total of 23 field experts and 45 students selected by purposeful sampling, with different people in different cycles. As a result of the design-based research, a Turkish coding environment was created with simultaneous collaboration, two-way hybrid coding (text-to-block, block-to-text), task-based feedback. The evaluation process, on the other hand, was carried out in the online coding summer course, which was planned for 4 weeks, with the permission of the Ministry of National Education due to the Covid-19 pandemic, planned to cover one education-teaching period of the Information Technologies and Software course. 19 students attended the course. At the beginning and end of the evaluation process, the coding skill test was administered to the students as pretest and posttest, and the records from the system were taken throughout the process. At the end of the process, interviews were held with the students. The obtained qualitative and quantitative data were analyzed. According to the findings obtained during the evaluation process, it was found that the coding skills of the students using the online simultaneous collaborative coding environment improved. In this thesis, it was concluded that the students found the Turkish coding language in the online simultaneous collaborative coding environment more understandable, beneficial for their learning to code, and they were more motivated when they used the collaboration feature.