112 çalışanlarında taşıma tekniklerinin bel boyun ağrısıüzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of carrying techniques on waist neck pain in 112 employees
- Tez No: 762826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, 112 çalışanlarında taşıma tekniklerinin bel-boyun ağrısı üzerindeki etkisi ele alınmaktadır. Bu amaç doğrultusunda;“paramedik, Acil Tıp Teknisyeni (ATT), hastane öncesi, taşıma teknikleri, bel-boyun anatomisi ve ağrısı, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve 911 Emergency Services”gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Ayrıca, taşıma tekniklerinin etkin bir biçimde uygulanmasının faydaları da listelenmiştir. Bu tez; vücut mekaniği, taşıma teknikleri ve 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin yapısı ile ilgili temel ilkeleri incelemekte ve doğru taşıma teknikleri ile ilgili olan yaklaşım, teknik bilgi ve eğitici materyalleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the effects of carrying techniques of 112 Emergency Service workers on low back-neck pain. For this purpose, such as“paramedic, Emergency Medical Technician (EMT), pre-hospital, carrying techniques, low back-neck anatomy/pain, 112 Emergency Health Services and 911 Emergency Services”are defined. In addition, benefits of the effective application of carrying techniques are listed. The theoretical part deals with body mechanics, carrying techniques and 112 Emergency Health Services working process. This paper examines recommended carrying approaches and techniques and provides teaching materials related to them.