Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarında etkili olan davranışsal eğilimler: BIST yatırımcısı üzerine bir uygulama
Behavioral biases affecting individuals' investment decisions: An application on BIST stock investors
  1. Tez No: 762838
  2. Yazar: BEYZA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Geleneksel finans, finansal piyasaların bilgi açısından verimli olduğu ve yatırımcıların rasyonel olduğu varsayımına dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, yatırımcıların yatırım kararlarını çeşitli psikolojik faktörlerin etkilediği görülmüştür. Yatırımcıların rasyonel olmayan davranış sergilediğini, piyasaların etkin olmadığını savunan ve yatırım kararlarını etkileyen davranışsal faktörleri inceleyen davranışsal finans, geleneksel finansa alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul (BIST)'te yatırım yapan bireysel yatırımcıların yatırım kararını etkileyen davranışsal eğilimleri incelemek, göreceli önem derecelerini belirlemek ve demografik özellikler ile finansal profilleri ve davranışsal eğilimleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Analizlerin yapılabilmesi için 411 katılımcıya 29 sorudan oluşan online anket yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 istatistik programında analiz edilmiştir. Eğilimlerin göreceli öneminin tespiti için yatırım konusunda uzman kişilere ayrıca bir anket yapılmıştır. Veriler Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemiyle analiz edilmiştir. Verilerin analiz sonuçları, bireysel yatırımcıların yatırım kararlarında ekonomik olmayan faktörlerden etkilendiği, demografik faktörlerin yatırım kararlarını etkilemede sıkı bir bağının olmadığı ve yatırımcıların en çok pişmanlıktan kaçınma eğiliminden etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The foundation of traditional finance is the belief that investors act rationally and that financial markets are information-efficient. Studies have proven that individuals make their investment decisions under the influence of various psychological factors. Thus, behavioral finance, which contends that investors display irrational behavior, that the markets are inefficient, and that behavioral factors affect individuals' investment decisions, has emerged as an alternative to traditional finance and studied such decisions with this paradigm. This study aimed to analyze the behavioral biases impacting individual investors' investment decisions in the Borsa Istanbul (BIST), identify their relative significance, and reveal the relationship between demographic features, financial profiles, and behavioral tendencies. An online questionnaire consisting of 29 questions was administered to 411 participants to make the analysis. The statistical software SPSS 26.0 was employed to analyze the acquired data. A survey was also conducted among investment experts to ascertain the relative significance of the biases. These data were analyzed subjecting to the Analytical Hierarchy Process (AHP) method. The analysis of the resulting data indicated that non-economic factors considerably affect the individuals' investment decisions, demographic features have an insignificant linkage with influencing investment decisions, and investors are affected extensively by the inclination to avoid regret.