Yolcuların tüketici olarak havalimanlarında sunulan hizmetlere karşı satın alma eğilimlerine üzerine bir araştırma
A research on the purchasing tendencies of passengers as a consumer to the services offered at airports
  1. Tez No: 762839
  2. Yazar: CİHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Turizm, İşletme, Civil Aviation, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sivil havacılık ülkemizde belirgin ivme yakalamıştır ancak bu alanda yolcuların hizmet ve satın alma eğilimleri üzerine çalışmalar kısıtlı kalmıştır. Bu çalışmada yolcuların tüketici olarak havalimanlarında sunulan hizmetlere karşı satın alma eğilimleri ve tercihleri üzerine nicel bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de havalimanlarını kullanan 427 yolcu oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan“Havalimanında Satın Alma Davranışları Ölçeği”Omar ve Kent (2001); Geuens vd. (2004); Lin ve Chen (2013); Liou (2011); Huang ve Kuai (2006) ile Lu (2014) çalışmaları temel alınarak yazar tarafından geliştirilmiştir. Çalışmada literatürde yer alan hizmet ve satın alma kavramları açıklanmış ve elde edilen bulgular analiz edilmiştir. İstatistiki analizler sonucunda kadın yolcuların erkek yolculara göre durumsal etmenlerden daha fazla etkilendiği tespit edilmiştir. Eğitim düzeyinin ihtiyatlı satın alma davranışında önemli bir etken olduğu; yaş, gelir düzeyi gibi demografik değişkenlerin satın alma davranışları üzerinde belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Terminal içerisinde en çok kullanılan ve ayrıca en gerekli hizmetin bankacılık hizmeti olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Civil aviation has gained significant momentum in our country, but studies on service and purchasing tendencies in this field have been limited. In this studies a quantitative study was conducted on the purchasing tendencies and preferences of the passengers as consumers to the services offered at the airports. Sample of this study consist of 427 passengers using airports in Turkey. Airport Purchasing Behaviors Scale was developped by writer based on the researches of Omar and Kent (2001); Geuens et al. (2004); Lin and Chen (2013); Liou (2011); Huang and Kuai (2006) and Lu (2014). Concepts of service and purchasing are explained in the literature and the findings are discussed. According to the results of the statistical analysis, it was determined that female passengers were more affected by situational factors than male passengers. Educational level is an important factor in our prudent purchasing behavior, the demographic variables such as age and income level are determinative on our purchasing behavior. It has been concluded that the most used and also the most necessary service in the terminal is the banking service.