2-metil-2-p-metoksifenil-1,3-indandion ve 2-p-metoksifenil-1,3-indandionun bazı kondensasyon tepkimeleri
  1. Tez No: 76285
  2. Yazar: FİKRET ÖTKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
2-METİL -2-MET0KSÎFENİL-1,3-İNDANDİON VE 2-p-METOKSİFENİL-1,3- İNDANDİONUN BAZI KONDENSASYON TEPKİMELERİ (Yüksek Lisans Tezi) Fikret OTKEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1998 ÖZ Bu çalışmada bazı sterik engelli 2-sübstitüe p-diketonlar malononitril ya da fosfor Hürlerle tepkimeye sokuldu ve oluşan ürünler ayrıldı, saflaştırıldı ve yapıları FT-IR, 1H NMR.LS-MS ve Mikro analiz yardımıyla aydınlatıldı. 2-p- Metoksifenil-1,3-indandion'un malononitril ile tepkimesi, her iki karbonil grubunun kondanse olduğu bir ürün yanında, bir karbonilin iminini de verdi. 2- Metil-2-p-metoksifenil-1,3-indandion ile karbetoksimetilentrifenilfosforan'ın tepkimesi ancak bir karbonil grubunun kondensasyon ürününü verdi. Metilentrifenilfosforan ile gerçekleştirilen tepkimede ise kondensasyon ürünü yerine çıkış maddesinin çevrildiği, lakton yapısında bir ürün meydana geldiği görüldü. Çalışmada ayrıca, 2-p-metoksifenil-2-nitrozo-1,3-indandion da sentezlendi. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405 02 01 İndandion, Kondensasyon 53 Prof. Dr. Tahsin UYAR
Özet (Çeviri)
SOME CONDENSATION REACTIONS OF 2-METHYL-2-p- METHOXYPHENYL-1.3-INDANDIONE AND 2-p-METHOXYPHENYL-1,3- INDANDIONE (M. Sc. Thesis) Fikret OTKEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1998 ABSTRACT In this study, some sterically hindered 2-substituted B-diketones were condensed with malononitrile or phosphor ylide and the products were isolated, purified and their structure were determined by FT-IR, 1H NMR.CS- MS and elemental analyses data. The reaction of 2-methoxyphenyl-1,3- indandione with malononitrile in benzene in acetic acid-ammonium acetate buffer medium gave three compounds which were identified as the condensation product of both carbonyl groups with malononitrile, an imine of one carbonyl group and an enamine of the reactant indandione. 2-methyl-2- p-methoxyphenyl-1,3-indandione condensed with carboethoxymethy- lenetriphenylphosphorane with only one carbonyl group giving a new compound. The same indandione gave a lactone, with methylenetriphenylphosphorane at the Wittig reaction conditions. We also synthesized 2-p-methoxyphenyl-2-nitroso-1,3-indandione as a new compound. Science Code Key Words Paper Number Adviser 405 02 01 Indandione, Condensation 53 Prof. Dr. Tahsin UYAR