Merkezi sipariş sistemi kurulumunda çevik organizasyon yapısının katkıları üzerine nitel (Keşfedici) bir çalışma
A qualitative study on the contributions of the agile organization structure of the central order system setup
- Tez No: 762841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tedarik Zinciri'nin en önemli halkalarından biri olan sipariş yönetiminin merkezileştirilme sürecinin işletmelere önemli katkılar sağladığı bilinmektedir. Bu çalışma ile perakende sektöründe Merkezi sipariş sisteminin çevik organizasyon yapısına uygun olarak kurulması ile sağlanan katkılar ve çalışan performansına etkileri ele alınmıştır. Araştırmanın amaçlarından ilki; Merkezi sipariş sistemi kurulumunda çevik organizasyon yapısının katkıları, ikincisi ise bu katkının çalışan performansına etkisinin ortaya konulmasıdır. Araştırma grubu olarak toptan perakende sektöründe Global olarak faaliyet gösteren ve Dünya'nın en büyük perakende firmaları arasında yer alan İstanbul'daki bir market zinciri tercih edilmiştir. Bu firmada çalışan ve uygulama hakkında bilgisi olan 12 üst ve orta düzey yönetici ile mülakat yoluyla veri toplanacak şekilde planlama yapılmıştır. Araştırmada keşfedici yönteme dayalı nitel araştırma metodu ile veri toplanmasına karar verilmiştir. Bu sayede değişkenler arası ilişkiye ait ipuçları elde etmek amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan veri analiz metodu ise; iyi bilinen bir veri analiz yöntemi olan tematik analizdir. Yapılan tüm görüşmeler dikkate alındığında Merkezi sipariş yönetimi kurulumunda Çevik organizasyon yapısının uygulanması ile iş süreçlerine ve çalışanın kişisel performansına olumlu katkılar sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the centralization process of order management, which is one of the most important links of the Supply Chain, makes significant contributions to businesses. In this study, the contributions made by the establishment of the Central order system in the retail sector in accordance with the agile organizational structure and its effects on employee performance are discussed. The first of the aims of the research; The contribution of the agile organizational structure in the establishment of the central order system, and the second is to reveal the effect of this contribution on employee performance. As the research group, a market chain in Istanbul, which operates globally in the wholesale retail sector and is among the largest retail companies in the world, was preferred. A plan was made to collect data through interviews with 12 top and middle managers working in this company and having knowledge about the practice. In the research, it was decided to collect data with the qualitative research method based on the exploratory method. In this way, it is aimed to obtain clues about the relationship between variables. The data analysis method used in the study is; Thematic analysis is a well-known data analysis method. Considering all the interviews, it has been determined that the application of the Agile organizational structure in the Central order management setup makes positive contributions to the business processes and the personal performance of the employee.