Alacağın devrinde taraflar arası ilişkiler
Relationships between with parties of assignment of claims
- Tez No: 762840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Alacağın devrinde taraflar arasındaki ilişkiler, Türk Borçlar Kanunu'nda oldukça genel hatlarıyla, dağınık bir biçimde ve bir başlık altında toplanmadan düzenlenmiştir. Dolayısıyla, devir nedeniyle taraflar arasında oluşacak hukuki durumları özenle tespit etmek gerekmektedir. Buradan hareket ile yapılan çalışma ile alacağın devrinin tarafları olan devreden ve devralanın yanında; bu işlem taraflarının oluşturdukları hukuki zeminden doğrudan etkilenen borçlunun devir nedeniyle içinde bulunduğu/bulunabileceği hukuki ilişkilerin genel hatlarıyla incelenmesi amaçlamaktadır. Özellikle bu devir işlemi sebebiyle, kanun koyucunun benimsediği devir nedeniyle borçlunun durumunun ağırlaştırılmaması ilkesinin yanında devreden ile devralan arasındaki devir işleminin amacı gözetilerek taraflar arasındaki hukuki denge hedeflenmelidir. Bu sebeple, çalışmanın ilk bölümünde alacağın devri işleminin hukuki mahiyeti incelenecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde, alacağını devreden ile borçlu arasındaki belli bazı hukuki meselelere değinilecektir. Nihayet son bölümde ise, devreden ile devralan arasındaki hukuki ilişki özellikle kusursuz sorumluluk yönüyle ele alınacak ve çalışmanın tamamında devir işleminden dolayı taraflara düşen asgari yükümlülükler doktrin tartışmaları çerçevesinde saptanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The relationships between parties of the assignment of the claim in the Turkish Code of Obligations have been regulated in considerably general, disorderly, and lacking convene under the sole heading. Therefore, it is necessary to diligently determine the legal positions which may arise between the parties due to the assignment. This study is aiming to examine in general the legal relationships that are/may occur between the transferor and the transferee which are the parties of the assignment of claim, also the debtor who is directly affected by the legal ground established by the transferor and transferee. In particular, due to this transaction, the legal balance should be aimed by consideration of the purpose of the transaction between the transferor and the transferee, as well as the principle (a.k.a. the non-aggravation of the legal position concerning the debtor) which is adopted by the legislator. Therefore, the first chapter of this study is devoted to the legal ground of the assignment of claim. The second chapter will examine certain legal issues between the transferor and the debtor. Finally, in the last chapter, the legal relationship between the transferor and the transferee will be examine. In overall, the bare obligations the parties may have due to the assignment of claims will seek to be examined within the framework of the doctrine discussions.