Pandemi sürecinde esnek çalışma modelinin çalışan iş doyumuna ve çalışan performansına etkisi
The effect of flexible working model on job satisfaction and employee performance during the pandemic
- Tez No: 784567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENEKŞE KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
2020 yılının başlarında Coronavirüs Covid-19 pandemisi tüm dünyada hızla yayılırken, insanlık henüz bu tip bir küresel salgın tehdidine karşı ne yazık ki hazırlıklı değildi. Başta sağlık ve eğitim sektörü olmak üzere, kamuda ve özel sektörde salgının hem yayılmasını önlemek hem de olumsuz etkilerini azaltmak için bir dizi önlemler alınmıştır. Bu önlemlerin en başında esnek çalışma modelinin uygulanması yer almaktadır. Esnek çalışma modelinin çalışan iş doyumuna ve çalışan performansı üzerine ne tür etkilerinin olduğunu saptamak amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma evreni Türkiye'deki üniversitelerde görev yapan akademisyenler olarak belirlenmiştir. Veri toplama tekniği olarak online anket yönteminden yararlanılmış ve 521 kişiye ulaşılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programına aktarılarak, güvenilirlik analizi, tanımlayıcı analizler, yüzde ve frekans analizleri, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, pandemi sürecinde esnek çalıma modeli ve iş doyumu arasında orta düzeyde pozitif (r = 0,481 0,30< r
Özet (Çeviri)
While the Coronavirus Covid-19 pandemic was spreading rapidly all over the world at the beginning of 2020, Unfortunately humanity was not yet buckled up for this type of global epidemic threat. Precautions were taken to prevent both the spread of the epidemic and also to reduce its negative effects, especially in the health and education sector, in the public and private sectors. The foremost of these precautions is the implementation of the flexible working model. This study was carried out in order to determine what kind of effects the flexible working model has on Employee job satisfaction and employee performance. Target population of the study was determined as academicians working at universities in Turkey. As a data collection technique, the online survey method was used and 521 people were reached. After the obtained data were transferred to the SPSS program and reliability analysis, descriptive analysis, percentage and frequency analysis, correlation and regression analysis were performed. According to the results of the analysis, a moderately positive (r = 0,481 0,30< r