Demonstration of quantum contextuality via Hardy Paradox
Hardy Paradoksu yoluyla kuantum bağlamsallığının gösterimi
  1. Tez No: 762889
  2. Yazar: YANKI YOLSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kuantum bağlamsallığı, kuantum mekaniğinin en temel özelliklerinden biridir. Bu tezde, kuantum bağlamsallığının, ilk olarak Lucien Hardy tarafından kuantum yerelsizliği için geliştirilen ve daha sonra Adan Cabello ve meslektaşları tarafından 3 boyutlu ve en az 5 gözlemlenebilirli sistemlerde kuantum bağlamsallığına uyarlanan, Hardy tipi kanıtını inceledik. Onların yöntemini mantıksal çıkarımlar cinsinden ifade edip, bunu 4 boyutlu ve 5 boyutlu ve daha az gözlemlenebilir içeren sistemlere uyarladık.
Özet (Çeviri)
Quantum contextuality is one of the most fundamental foundations of Quantum Mechanics. In this thesis, we have examined the Hardy-type proof of quantum contextuality which is first developed by Lucien Hardy for quantum non-locality and later adapted to Quantum contextuality by Adan Cabello and his colleagues to 3-dimensional systems with a minimum of 5 observables. We have reformulated their method in terms of logical implications and adapted it to 4-dimensional and 5-dimensional systems with using fewer observables