City life and architecture at the thresholds: The case of Yalova
Eşiklerde kentsel yaşam ve mimari: Yalova örneği
  1. Tez No: 762905
  2. Yazar: RÜMEYSA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kentsel yaşam ve mimariye ilişkin bu tez, binalar arasındaki yaşam kalitesini yeniden ele alırken, kent mekanlarının yaşanabilirliğini yitirdiği birçok bağlamda mimarinin sıklıkla göz ardı edilen potansiyeline dikkat çeker. Bu doğrultuda, mimarinin kentsel yaşam adına üstlendiği hayati rolü eşik mekanlar aracılığıyla yeniden keşfetmeyi ve sosyal anlamda başlatıcı ve şekillendirici etkisini öne çıkarmayı amaçlar. Buradan hareketle, çalışma öncelikle yapılı çevrenin niteliklerine bağlı olarak kent ve kentsel yaşama genel bir bakış sunar. Özellikle, bina kenarları ve eşik mekanların kentsel yaşamı tanımlama, sürdürme ve iyileştirmedeki etkinliklerine dair bir içgörü oluşturur. Bu araştırma zemini üzerinde çalışma, sorularına bir kent incelemesi üzerinden, kent aktivite ve mekanlarının belirli tasarım yaklaşımları ışığında izini sürmek suretiyle cevap arar. Kompakt, gösterişsiz fakat yaşam dolu sahil kenti Yalova, günlük yaşamından sunduğu tanıdık kent manzaraları ile, kentsel yaşam ve kentte eşik mekanlarına duyulan daimi toplumsal ihtiyacı temsil eder. Buna bağlı olarak, ihtiyaçlar doğrultusunda, kendiliğinden ve çeşitli yöntemlerle şekillenen eşik mekanlar ve kullanımları, onların kentsel yaşamdaki konum ve etkilerini en yalın ve gerçek haliyle yeniden keşfetme imkanı sunar. Sonuç olarak, söz konusu eşik mekanlar, mimari mekanın kent bağlamındaki rolünü ve mimari eylem potansiyelini açığa çıkaran önemli oluşumlardır. Böylelikle, Yalova kent gözlemleri, eşik mekanların, ve dolayısıyla mimarinin, bir kent ve onun etkin işleyişi için ne kadar hayati ve vazgeçilemez olabileceğini kanıtlar. Öyleyse asıl soru, bugün“yeni”eşik mekanların yapılı çevrelere nasıl tanıtılacağıdır.
Özet (Çeviri)
While this thesis on city life and architecture reconsiders the quality of life between buildings, it draws attention to the often overlooked potential of architecture in many contexts where city spaces have lost their livability. Accordingly, it aims to rediscover the vital role of architecture in urban life through threshold spaces and highlight its socially initiating and shaping effect. From this point of view, the study primarily provides an overview of the city and urban life related to the qualities of the built environment. In particular, it creates an insight into the effectiveness of building edges and threshold spaces in defining, sustaining and improving urban life. On this research ground, the study seeks answers to its questions through an urban investigation, tracing city activities and spaces in the light of specific design principles. Compact, unpretentious, but lively coastal city Yalova represents the constant social need for urban life and urban threshold spaces, with the familiar cityscapes it offers from its daily life. Correspondingly, the threshold spaces and their uses, shaped by need, spontaneously and various methods, provide the opportunity to rediscover their positions and impacts in urban life, most simply and genuinely. As a result, these threshold spaces are significant formations that reveal the role of architectural space in the urban context and the potential of architectural action. Thus, Yalova city observations prove how vital and indispensable threshold spaces can be, and therefore architecture, for a city and its effective functioning. The real question, in that case, is how to introduce“new”threshold spaces into the built environments today.