Effect of hofmeister ions on thermodynamics of complex coacervation of hyaluronic acid and chitosan
Hofmeister serisinin hiyalüronik asit ve kitosan koaservasyonunun termodinamiği üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 762915
  2. Yazar: GÖKÇE KANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BAŞAK KAYITMAZER BÜYÜKOKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hofmeister serisi, 1888'de Franz Hofmeister'ın çalışmaları sonucunda proteinlerin su çözeltilerindeki davranışları üzerinde önemli etkileri bulunduğu keşfedilen bir iyon serisi olup, diğer biyomakromoleküller üzerindeki etkileri de araştırılmakta olan bir seridir. Bu çalışmanın amacı, hiyalüronik asit (HA) ve kitosan (CHI) polielektrolitlerinin kompleksleşmesi ve koaservasyonu üzerinde bu serinin etkilerini termodinamik açıdan üç farklı pH değerinde (3.25, 5, 25 ve 6.25) ve iki farklı moleküler ağırlıkta (HA, 1200 kDa & 199 kDa) araştırmaktır. Tuz çeşidi, pH ve tamponlayıcı madde ve polielektrolit konsantrasyonu gibi koaservasyonu etkileyen koşulları optimize etmek için bulanıklık titrasyonu deneylerinden faydalanılırken, HA/CHI sisteminin sadece çökelti parçacıkları oluşturmak yerine enkapsülasyon, doku mühendisliği gibi alanlarda kullanılabilecek koaservatlar oluşturduğundan emin olmak için ışık mikroskobundan görüntüler alınmıştır. Termodinamik araştırma için izotermal titrasyon kalorimetresinin uygun olduğu görülmüştür. Sonuçlar, katyonlar için doğrudan Hofmeister etkisi ve anyonlar için ters Hofmeister etkisi ile büyük ölçüde uyumludur. Ek olarak, iki polielektrolit arasındaki etkileşim, tuzun yokluğunda en yoğun olduğu için, tuz iyonlarının yük perdeleme etkisi açıkça gözlemlenmiştir. Ayrıca iki makromolekül arasındaki etkileşimin pH arttıkça daha fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Hofmeister series is an ion series that was discovered to have significant effects on the behavior of aqueous protein solutions as a result of Franz Hofmeister's studies in 1888, and its effects on other biomacromolecules have also been investigated. This study aims to examine the effect of this series on the complexation and coacervation of hyaluronic acid (HA) with chitosan (CHI) polyelectrolytes in three different pH values (3.25, 5.25, and 6.25) and two different molecular weights (HA, 1200 kDa & 199 kDa) in terms of thermodynamics. While turbidimetric titration experiments were used to optimize conditions affecting coacervation such as salt type, pH and concentration of buffering agent and polyelectrolyte, images were taken by light microscopy to ensure that the HA/CHI system produces coacervates that could be used in areas such as encapsulation, tissue engineering, and not just precipitate particles. Isothermal titration calorimetry has been found suitable to understand the thermodynamics of coacervation. The results majorly agree with the direct Hofmeister effect for the cations and the reverse Hofmeister effect for the anions. In addition, the salt screening effect can be clearly observed as the interaction between the two polyelectrolytes are most intense in the absence of salt. It was also observed that the interaction between the two macromolecules was greater as the pH increases.