Gated landscapes: METU forest and the formation of a topological ground
Kapalı peyzajlar: ODTU ormanı ve topolojik zemin oluşumu
- Tez No: 762919
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Aralık 1961'de dikilen ilk ağaçla, ODTÜ Kampüsün Ağaçlandırma Projesi, tüm toplumda daha yüksek bir değişim arzusunu belgeleyen bir otobiyografi kuruluşu olarak kampüsün oluşumunda çok önemli bir hamle oldu. Ana kampüse yaklaştıkça iyi düşünülmüş bir peyzaj tasarımına dönüşen Kampüs Ormanı, şehrin ortasında sürdürülebilir, ekolojik ve dayanıklı bir ekosistem oluşturuyor. Kampüs peyzajı fiziksel bir varlık haline gelir ve neyi başlattığı, sağladığı, etkinleştirdiği ve ilham verdiğine bağlı olarak dayanıklılığını sağlar. Bu tez, mimari ile karmaşık peyzaj ilişkisi ve etkileşimi, estetik uyumu ve onu bir bütün olarak birleştiren tüm unsurlara odaklanmaktadır. Kampüsün peyzajını topolojik terimleriyle inceler: mekânsal ilişkileri bağlantı özellikleri açısından. Tasarlanmış bir peyzaj ile merkezileştirilmiş insan yapımı bir orman olan ODTÜ Kampüsü, çeşitli estetik ve anlam katmanlarını ortaya çıkarır ve kampüsün ihtiyaçlarını karşılamada etkin bir şekilde çalışır. 1960'lardan inşa edilmeye başlanmış bu kampüs, alanında ilk kez 2011 yılında kullanılan bir terim olan başarılı bir topolojik peyzaj tasarımı örneğidir. Tez, aynı zamanda peyzajın ve kampüsteki zeminin topolojisini oluşturan tüm unsurlarının belgelenmesi ve temsilidir.
Özet (Çeviri)
With the first tree planted in December 1961, METU Campus' Afforestation Project was a crucial move in the formation of the campus as an establishment of autobiography, which documents a higher aspiration for change in the whole society. The Campus' Forest, which transforms into a well-thought landscape design as it approaches the main campus, forms a sustainable, ecologic, and endurable ecosystem in the midst of the city. The campus landscape becomes a physical entity and ensures its endurance depending on what it initiates, provides, activates, and inspires. This thesis focuses on the intricate landscape relationship and interaction with architecture, its aesthetical cohesiveness, and all elements that assemble it as a whole. It examines the landscape of the campus in its topological terms: its spatial relations in terms of connective properties. METU Campus, a human-made forest centralized with a designed landscape, unfolds various layers of aesthetics and meanings and performs effectively in sustaining the campus' needs. The campus, dating from the 1960s, is an example of a successful topological landscape design, a term used first in 2011 in the field. The thesis is a documentation and a representation, at the same time, of the landscape and all its elements that form the topology of the ground on the campus.