II. Abdülhamid döneminde Balkanlar
The Balkans during the reign of II. Abdulhamid
- Tez No: 762920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Osmanlı Devleti için kuruluş yıllarından itibaren büyük önem arz eden Balkan toprakları, II. Abdülhamid döneminde çalkantılı bir süreç yaşamış ve bu süreçte hâkimiyet altından çıkan topraklar olmuştur. Bu sürecin yaşanmasındaki tek sorumlu padişah II. Abdülhamid değildir. II. Abdülhamid döneminde gelişen olaylar aslında daha önceki yaşanan olayların birer sonucudur. Milliyetçilik akımının ve Balkan toprakları üzerinde emelleri olan yabancı devletlerin de etkisiyle bu topraklarda çeşitli isyanlar çıkmıştır. Bu isyanların dinî, askerî, siyasî, millî nedenleri vardı. Balkanlar'da yaşanan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi), devletin bölgedeki hâkimiyetini zora sokmuştur. Yalnızca siyasî ve askerî sonuçları olmayan bu savaş Balkan topraklarında ekonomik ve sosyo-kültürel sonuçlar da doğurmuştur. Savaş sonunda değişen sınırlar, birtakım göçlere sebep olmuştur. Değişen nüfusla birlikte bölgenin ekonomik açıdan dengesi de bozulmuştur. Padişah II. Abdülhamid, bölgede yaşanan tüm karışıklıklara rağmen toprak bütünlüğünü sağlamak için pek çok yola başvurmuştur. Siyasî, dinî, askerî, ekonomik ve eğitim açısından önlemler almaya çalışsa da tam anlamıyla etkili olamamış sadece bölgenin hâkimiyet altından çıkma sürecinin gecikmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Balkan lands, which have been of great importance for the Ottoman Empire since its foundation years, II. During the reign of Abdulhamid, there was a turbulent process and in this process, there were lands that came out of domination. The only responsible sultan for this process was II. Abdulhamid is not. II. The events that developed during the reign of Abdulhamid are actually the results of previous events. With the influence of the nationalist movement and the foreign states that have ambitions on the Balkan lands, various rebellions broke out in these lands. These rebellions had religious, military, political and national reasons. The 1877-1878 Ottoman-Russian War (93 War) in the Balkans challenged the dominance of the state in the region. This war, which did not only have political and military consequences, also had economic and socio-cultural consequences in the Balkan lands. The changing borders at the end of the war caused some migrations. Along with the changing population, it has also disrupted the economic balance. Sultan II. Despite all the turmoil in the region, Abdulhamid resorted to many ways to ensure territorial integrity. Although he tried to take measures in terms of political, religious, military, economic and educational aspects, he could not be fully effective, only delaying the rupture process.