Özel gereksinimli çocuğu ikinci ve üçüncü kademede eğitim gören ailelerin koronavirüs sürecinde uzaktan eğitim hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examine the opinions of families with special needs children studying at the elementary school and high school about the coronavirus process
  1. Tez No: 762927
  2. Yazar: BEDİRHAN ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÜNLÜ, PROF. DR. EMİNE SEMA BATU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, ikinci ve üçüncü kademede eğitim gören özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin koronavirüs sürecine ilişkin görüşlerinin incelenmesi ve önerilerinin tespit edilmesidir. Araştırma kapsamında tamamı İstanbul'da eğitim alan ve ikamet eden özel gereksinimli öğrencilerin ebeveynlerinin görüşlerinden alınan veriler analiz edilmiştir. Sekizi kadın üçü erkek toplamda 11 katılımcı ebeveynle çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, nitel veri toplama yöntemlerinden olan görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla toplanan verilerin çözümlenmesinde fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında; özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin uzaktan eğitim sürecinden memnun olmadığı ve yüz yüze eğitimden daha çok memnun oldukları tespit edilmiştir. Uzaktan eğitim döneminde gerekli desteklerin sağlanmadığı, erişimde teknik bağlantı ve sağlayıcı yoğunluğu problemleri yaşadıkları belirtilmiştir. Ebeveynlerin ve çocuklarının salgın öncesine göre duygu durum değişiklikleri yaşadıkları ayrıca çocuklarının da problem davranışlar sergilediğini sonucuna ulaşılmıştır. Tüm bunların yanında ebeveynlerin uzaktan eğitime teşvik edici içerikler, bire bir eğitim imkanı, psikolojik destek, ekonomik destek ve aile eğitim programları gibi desteklere ihtiyaçlarının olduğu da tespit edilmiştir. Ebeveynlerin psikolojik olarak desteklenmeleri, eğitim açısından özel eğitim içeriklerinin düzenlenmesi, ekonomik olarak da ödünç tablet verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of families with special needs children studying at the elementary school and high school about the coronavirus process and to determine their suggestions. Within the scope of the research, the data obtained from the opinions of the parents of the students with special needs, all of whom were educated and residing in Istanbul, were analyzed. The study was conducted with a total of 11 participating parents, eight women and three men. The data of the research were collected through interviews, which are one of the qualitative data collection methods. A phenomenological design was used to analyze the data collected through semi-structured interview questions. Looking at the research findings; It has been determined that parents with special needs children are not satisfied with the distance education process and they are more satisfied with face-to-face education. It was stated that the necessary support was not provided during the distance education period, and they experienced problems in accessing the internet due to technical problems and service provider related problems. It was concluded that parents and their children experienced mood changes compared to the pre-pandemic period, and that their children also exhibited problematic behaviors. In addition to all these, it has been determined that parents need support such as content that encourages distance education, one-to-one education opportunities, psychological support, economic support and family education programs. It is recommended to support parents psychologically, to organize special education contents in education, and to lend tablets to students in need.