Zile sulamasında optimum su kullanım modelinin belirlenmesi
  1. Tez No: 76297
  2. Yazar: MURAT AYVALIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KANIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ZİLE SULAMASINDA OPTİMUM SU KULLANIM MODELİNİN BELİRLENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat AYVALIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YAPI EĞİTİMİ ANABİLİM DALI Eylül 1998 ÖZET Bu çalışmada devlet su işleri tarafından 1988 yılında işletmeye açılan zile sulamasında optimum su kullanım modelinin belirlenmesi araştırılmıştır. Sulama alanında fiziksel etkinliği belirlemek için yapılan ölçümlere göre; su iletim randımanı %90 olarak bulunmuştur. Proje alanı için optimum bitki deseni doğrusal programlama yöntemi ile belirlenmiş ve sulama sisteminin işletme durumu CROPWAT programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda zile sulamasında etkin su dağıtımı ve kullanımı için yararlanılabilecek sulama planlaması çizelgeleri verilmiştir. Bilim Kodu : 225 11 01 Anahtar Kelimeler : Su kullanım etkinliği, su uygulama randımanı, optimum sulama zamanı planlaması, CROPWAT. Sayfa Adedi : 55 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Recep KANIT
Özet (Çeviri)
A STUDY ON OPTIMUM WATER USE ZILE IRRIGATION PROJECT (M.Sc. Thesis) Murat AYVALIO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT In this study an attempt was made to determine the optimum water use model of zile irrigation which was put to operation in 1988 water conveyance efficiency of the project was found to be 90 % optimum CROP pattern for the project is detemined by using an LP program. Irrigation water managemenet problems was evaluated by applying FAO-CROPWAT program. Science code : 225 1101 Key Words : Water use effiency, field irrigation effiency, optimum irrigation scheduling, CROPWAT Page Number : 55 Adviser : Yrd.Doç.Dr.Recep KANIT