Zile Ovası sulamasında sulama planlaması
- Tez No: 76267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ZİLE OVASI SULAMASINDA SULAMA PLANLAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Aydın FIRTINA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Bu çalışmada Devlet Su İşleri tarafından 1988 yılında işletmeye açılan Zile sulama alanında sulama planlaması araştırılmıştır. Bu sulama alanında fiziksel etkinliği belirlemek için yapılan ölçümlere göre; su iletim randımanı % 90 olarak bulunmuştur. Proje alanı için optimum bitki deseni doğrusal programlama yöntemi ile belirlenmiş ve sulama sisteminin işletme durumu CROPWAT programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda Zile sulamasında etkin su dağıtımı ve kullanımı için yararlanılabilecek sulama planlaması çizelgeleri verilmiştir. Bilim Kodu : 225 1101 Anahtar Kelimeler : Sulama Planlaması, Su Kullanım Etkinliği, Su Uygulama Randımanı, Optimum Sulama Zamanı Planlaması, CROPWAT. Sayfa Adedi : 61 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Recep KANIT
Özet (Çeviri)
11 IRRIGATION PLANNING IN ZİLE IRRIGATION PROJECT AREA (M.Sc. Thesis) Aydın FIRTINA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT In this study an attempt was made to determine the Irrigation planning of the Zile irrigation project which was put to operation in 1988. Water conveyance efficiency of the project was found to be 90 %. Optimum crop pattern for the project is determined by using an LP program. Irrigation water management problems was evaluated by applying FAO-CROPWAT program. Science Code : 225 1101 Key Words : Irrigation planning, Water use efficiency, field irrigation efficiency, Optimum Irrigation Scheduling, CROPWAT. Page number : 61 Advisor : Yrd.Doç.Dr. Recep KANIT