Toplumsal hareketlerde yeni bir dönem olarak meydan hareketleri
City square movement as a new era in social movements
- Tez No: 762970
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Özellikle 2010 yılı sonrası ekonomik problemler ve demokrasi krizi ile karşı karşıya kalan insanlar, genel bir hüsran, öfke ve acizlik duygusuyla ve kolektif bir bilinçle meydanlarda seferberlik oluşturmuşlardır. Bireyler mevcut sorunlara ve hoşnutsuzluklara karşı sunulan ekonomik ve sosyal politikaların, krizle mücadele edebilecek yeterlilikte olmadığını düşünmemekteydi. Çevrimiçi platformlarda, kendilerinin endişelerini ve önceliklerini temsil eden çağrılarda bulunmuşlar ve kolektif bilinç oluşturmuşlardı. Binlerce insan hoşnutsuzluklarını görünür kılmak için, meydanlarda toplanmaya başlamışlardı. Meydan hareketleri olarak kavramsallaştırılan bu hareketler, halk egemenliğini savunmak amacıyla eşitlik, eylem, özen ve müşterek değerleri vurgulayarak, liberal temsili demokrasiyi yeniden icat etmeye çalışma gayretiyle ortaya çıkmıştır. Sosyal medya ve sosyal ağ uygulamaları, bu süreçte kritik bir rol oynamıştır. Bu süreçle birlikte, sadece bilgi kanalları değil, aynı zamanda dijital platformların kullanımıyla artık çok daha kolay ölçeklenebilen yeni müzâkere ve katılımcı karar alma arenaları oluşmuştur. Bu çalışmada, meydan hareketleri olarak değerlendirilebilen günümüz hareketlerinin, temel dinamiklerine, ortaya çıkış nedenlerine, gelişim süreçlerine ve sosyal medya ile olan ilişkisine yer verilecektir. Bu hareketler, farklı hedefler ve sorunlar içerse de ortak niteliklere de sahiptirler. İşçi hareketleri gibi eski hareketlerin aksine ''meydan hareketleri'' oldukça farklı toplumsal problemlere ve taleplere sahip olan, oldukça çeşitli grupların beklentileri ile ilgilenmektedir. Ancak modern demokrasiler, bu beklentileri karşılamakta yetersiz kaldığı gibi, temsil mekanizmalarındaki problemler de siyasal katılımın önünde ciddi bir engel olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Faced with economic problems, particularly after 2010, and a democracy crisis, people teamed up in the squares with a general sense of frustration, anger, and helplessness, as well as a sense of collective consciousness. Individuals did not believe that the economic and social policies proposed to address current problems and discontents were adequate to combat the crisis. Participants created a collective consciousness by making calls on online platforms that represented their concerns and priorities. They urged people to camp and gather in public squares to force politicians to confront their unsatisfactory economic policies and the general discontent of the people. In order to defend popular sovereignty, the city square movements emerged in an effort to reinvent liberal representative democracy by emphasizing equality, action, care, and common values. New negotiation and participatory decision-making arenas have emerged as a result of this process, which can now be scaled much more easily with the use of not only information channels but also digital platforms. Popular movements that can be classified as city square movements will be discussed, as well as their basic dynamics, causes of emergence, and social media relations in this study. The goals and problems of these movements differ; however, they share some common features. Unlike earlier movements, such as workers' movements, these new“square movements”are concerned with the expectations of a diverse range of groups, each with its own set of social problems and demands. Modern democracies, however, are insufficient to meet these demands, and problems with representation mechanisms are also a significant barrier to political participation.