COVID-19 salgını sürecinde 10-14 yaş aralığındaki çocukların fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesi
Determining the physical fitness levels of children aged 10-14 during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 762969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 salgını sürecinde 10-14 yaş aralığındaki çocukların fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmanın ana amacından hareketle katılımcıların sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk düzeylerine ait değerler, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş standart değerlerle; performansla ilgili fiziksel uygunluk düzeylerine ait değerler ise, bu konuda uluslararası alanda standart olarak kabul gören Golle ve diğerleri (2015) tarafından gerçekleştirilmiş“ Physical Fitness Percentiles of German Children Aged 9–12 Years: Findings from a Longitudinal Study (9-12 Yaş Arasındaki Alman Çocukların Fiziksel Uygunluk Yüzdelikleri: Boylamsal Bir Çalışmadan Elde Edilen Bulgular) ”araştırmasına ait veriler ile karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Araştırma, 2020-21 eğitim-öğretim yılında Yozgat iline bağlı Çayıralan ilçesinde, bakanlar kurulunun Covid-19 salgını gerekçeli kararıyla ve Millî Eğitim Bakanlığının yürütücülüğündeki uzaktan eğitim sürecinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, Çayıralan ilçesi merkezinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokul ve lise seviyesindeki eğitim kurumlarından 15'i kız, 15'i erkek olmak üzere toplam 30 öğrenci gönüllük esasına bağlı olarak katılım göstermişlerdir. Katılımcıların sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesi amacıyla mekik, şınav, otur-uzan esneklik, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların performansla ilişkili fiziksel uygunluklarının belirlenmesi amacıyla sağlık topu fırlatma, 3 adım sıçrama, yıldız çeviklik koşusu, 50 m sürat koşusu ve 9 dk. dayanıklılık koşusu testleri uygulanmıştır. Çalışma dahilinde gerçekleştirilen tüm ölçüm ve testler, Sağlık Bakanlığınca açıklanan salgın önlemleri doğrultusunda sosyal mesafe, maske, dezenfeksiyon ve sterilizasyon kurallarına azami dikkat edilerek uygulanmıştır. Katılımcılara uygulanan ölçümler ve testlerden elde edilen veriler SPSS 22 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk ölçümlerinden elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik verilerinden, tekrarlayan ölçümlerde Mix Model ANOVA ve çoklu karşılaştırma testlerinden yararlanılmıştır. Performansa dayalı fiziksel uygunluk testlerinden elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik verileri ile birlikte araştırmanın bağımlı değişkenlerine ait ortalama değerlerinin karşılaştırılmasında Tek Örneklem t Testinden yararlanılmıştır. Araştırma örnekleminin yaş gruplarına göre karşılaştırılması amacıyla Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve gruplar arası farklılığın tespit edilmesi amacıyla Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the physical levels of children aged 10-14 during the Covid-19 pandemic. The main purpose of the research is to ensure that the participants' physical fitness levels for health are based on the standard values set by the World Health Organization; The values of physical fitness levels related to performance were taken by the internationally recognized Golle et al. (2015)“Physical Fitness Percentiles of German Children Aged 9–12 Years: Findings from a Longitudinal Study ”compared to the data of its research. The study was conducted in the Çayıralan district of Yozgat province in 2020-21 academic year, with the decision of the council of ministers to justify the Covid-19 pandemic and in the distance education process under the administration of the Ministry of National Education. The study was attended by a total of 30 students, 15 of them girls and 15 of them boys, from secondary and high school institutions in the National Education Ministry, located in the center of the Çayıralan district. The measurements of the sit-ups, push-up, stand-and-reach flexibility, body weight and length have been performed to determine the physical fitness levels related to health the participants. Ball push, triple hop, star agility run, 50-m sprint and 9-min run tests were performed to determine participants' physical fitness levels related to performance. All measurements and tests carried out within the study were carried out with the utmost care of the rules of social distance, mask, disinfection and sterilization in accordance with the epidemic measures described by the Ministry of Health. The measurements and data from the tests applied to the participants were analyzed through the SPSS 22 package program. Analysis of the data resulting from physical fitness physical fitness levels related to health measurements uses descriptive statistics data, Mix Model ANOVA and multiple comparison for repeated measurements. The analysis of data from physical fitness levels related to performance tests utilized the descriptive statistics data and the One Sample t test for comparing the average values of the research's dependent variables. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) is used to compare research sampling to age groups and Scheffe multi-comparison test is used to determine inter-group differences.