Türkiye ve Hollanda tarım sektörlerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Review and comparison of the agricultural sector in Turkey and the Netherlands
  1. Tez No: 762994
  2. Yazar: LİDYA MEİJER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Hollanda, tarımsal üretimi ile tanınan ve bu tarımsal ürünlerinin ihracatında da başarıya ulaşmış, dünyanın en büyük ikinci tarımsal ihracat yapan ülkesi konumundadır. Konya ovasıyla kıyaslandığında daha küçük ekilebilir tarımsal alana sahip olan Hollanda, bu başarısıyla dünya çapındaki basın ve yayın organları ile akademik çevrelerde ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda bu başarısıyla da Türkiye ile sıklıkla karşılaştırılmaktadır. Ancak yapılan literatür taramalarında Türkiye ve Hollanda'nın karşılaştırıldığı çok az sayıda çalışmanın olduğu gözlemlenmiştir, aynı zamanda bilimsel makalelerden çok köşe yazıları veya haberler ile karşılaşılmıştır. İncelenen akademik çalışmaların da daha çok ekonomik, ticari ve siyasi kısımlara değinildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle bu çalışmanın konusu olan Türkiye ve Hollanda tarım sektörlerinin incelenmesi ve karşılaştırılması ile ileride yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Netherlands is the second-largest agricultural exporter in the world, known for its agricultural production and has achieved success in the export of these agricultural products. The Netherlands, which has a smaller arable area compared to the Konya plain, stands out in the worldwide press and media organs and academic circles with this success. It is also often compared with Turkey in its success. However, very few comparisons of Turkey and the Netherlands have been made, these being mostly columns or news rather than scientific articles. It has been observed that the academic studies examined mostly touch on economic, commercial, and political parts. Therefore, the subject of this study, which is a review and comparison of the agricultural sector in Turkey and the Netherlands, is thought to shed light on future studies.