Altyapıda oynayan genç erkek futbolcularda dinamik core egzersizlerinin vücut kompozisyonuna ve bazı biyomotor yetilere etkisi
The effect of dynamic core exercises on body composition and some biomotor skills in young male football players playing in the youth field
  1. Tez No: 762993
  2. Yazar: CANER YARAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, dinamik core egzersizlerin alt yapıda oynayan genç erkek futbolcuların vücut kompozisyonu ve bazı biyomotor yetileri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya katılan sporcular (n=30), rastgele örneklem yöntemi ile 15'i deney grubu (DG) (yaş: 15.73 ± 0.961 yıl; vücut ağırlığı: 63.62 ± 6.68604 kg; boy uzunluğu: 173.9267 ± 5.33780 cm), ve 15'i kontrol grubu (KG) (yaş: 15.60 ± 0.961 yıl; vücut ağırlığı: 65.18 ± 8.61247 kg; boy uzunluğu: 175.7933 ± 5.63287 cm) olarak 2 farklı gruba ayrılmıştır. Deney grubuna 8 hafta süreyle, haftada 3 gün futbol antrenmanları öncesi yaklaşık 25 dakika dinamik core egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise bu sürede sadece futbol antrenmanlarına katılmıştır. Sporculardan antrenman öncesinde ve 8. hafta bitiminde vücut kompozisyonu için yağ yüzde değerleri, biyomotor yetiler için de 10 m - 30 m sürat, dikey sıçrama, wingate anaerobik güç testi, sırt ve bacak kuvveti ölçümleri alınmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of dynamic core exercises on body composition and some biomotor abilities of young male football players playing in the youth field. Athletes (n=30) participating in the study, 15 of them in the experimental group (DG) (age: 15.73 0.961 years; body weight: 63.62 6.68604 kg, height: 173.9267 5.33780 cm), and 15 of them in the control group ( KG) (age: 15.60±0.961 years, body weight: 65.188.61247 kg; height: 175.7933 ± 5.63287 cm) were divided into 2 different groups. A dynamic core exercise program was applied to the experimental group for 8 weeks, 3 days a week, for approximately 25 minutes before football training. The control group, on the other hand, only participated in football training during this period. Fat percentage values for body composition, 10 m-30 m speed, vertical jump, wingate anaerobic power test, back and leg strength measurements were taken from the athletes before the training and at the end of the 8th week. SPSS 25 software package program was used in the statistical analysis of the data.