Further characterization of heart- and skeletal muscle-specific mitochondrial aspartyl-tRNA synthetase (DARS2) knockout mouse
Kalp ve iskelet kasına özgü mitokondrial aspartil-tRNA sentetazın (DARS2) ileri karakterizasyonu
  1. Tez No: 763000
  2. Yazar: ÖZLEM KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ANIL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mitokondriyal solunum zinciri kusurları, mitokondriyal bozuklukların birincil nedenidir. Mitokondri, bu kusurların etkilerine karşı koymak için çeşitli uyarlanabilir tepkiler geliştirmiştir. Bu çalışmada, kalp ve iskelet kasına özgü mitokondriyal aspartil-tRNA sentetaz (DARS2) nakavt fare modeli (hmKO), önceden kontrol edilmemiş parametrelerle fenotipik ve moleküler olarak ileri karakterize edildi. Fenotipik karakterizasyon, hmKO farelerinin, kontrollerinden daha düşük egzersiz performansına, daha zayıf koordineli aktiviteye ve daha zayıf kaslara sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca, solunum zinciri eksikliği, azalan oksijen tüketim oranı, reaktif oksijen türleri (ROS) akışı ve ATP üretimi ile örneklenen mitokondriyal işlev bozukluğuna yol açtı. Ek olarak, kalpte mitokondriyal entegre stres yanıtının (ISRmt) bileşenleri artarken antioksidan stres yanıtı azaldı. Mitokondriyal hastalıklar için kesin bir tedavi olmamakla birlikte, ketojenik diyet (KD) gibi çeşitli yöntemler hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir veya semptomları hafifletebilir. Hayvanlar, hmKO farelerinin şiddetli fenotipinin etkilerini hafifletmek için KD ile beslendi. Ne yazık ki KD, modelimizin aşırı hastalıklı fenotipi nedeniyle hmKO hayvanlarının kısalmış ömrünü uzatamadı ve egzersiz performansını ve kas gücünü iyileştiremedi.
Özet (Çeviri)
Mitochondrial respiratory chain defects are the primary cause of mitochondrial disorders. Mitochondria have developed various adaptive responses to counteract the effects of these defects. In this study, the heart- and skeletal muscle-specific mitochondrial aspartyl-tRNA synthetase (DARS2) knockout mouse model (hmKO) was further characterized phenotypically and molecularly by previously unchecked parameters. Phenotypic characterization demonstrated that hmKO mice have lower exercise performance, poorer coordinated activity, and weaker muscles than their wild-type littermates. Furthermore, respiratory chain deficiency led to mitochondrial dysfunction exemplified by reduced oxygen consumption rate, reactive oxygen species (ROS) flux, and ATP production. In addition, components of the mitochondrial integrated stress response (ISRmt) were upregulated, while the antioxidant response was downregulated in the heart. Although there is no specific cure for mitochondrial diseases, various approaches can slow down the disease progress or attenuate the symptoms, one of which is ketogenic diet (KD). Animals were fed with KD to mitigate the effects of the severe phenotype of hmKO mice. Unfortunately, KD could not prolong the shortened lifespan and improve the exercise performance and muscle strength of hmKO animals due to our model's severe diseased phenotype.