Kilis yağlık zeytin çeşidinde boncuklanmanın yağ oranı ve kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of pilling on the oil ratio and quality in Kilis yaglik olive variety
- Tez No: 763001
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kilis Yağlık zeytin çeşidi, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin önemli çeşitlerinden birisidir. Fizyolojik bir olay olan boncuklanma, bu çeşitte sıkça görülmektedir. Bu çalışmada boncuklanmanın ağaç ve meyvede oluşturduğu değişimler ile meyve yağ oranı ve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, Kilis merkez (Ekrem Çetin, Küplüce ve Söğütlüdere) ve ilçelerinde (Elbeyli, Musabeyli ve Polateli) belirlenen altı farklı lokasyondaki Kilis Yağlık ağaçlarının boncuklanma durumu, yaprak boyutu, somak ağırlığı, somaklardaki meyve ağırlığı, meyvesiz somak ağırlığı, boncuklu meyve ağırlığı, boncuklu meyve oranı ve sayısı, kuzey ve güney yöndeki meyve sayısı, meyve eni, boyu ve ağırlığı belirlenmiştir. Ayrıca, bahçelerden tek seferde hasadı yapılan zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarının yağ oranı, serbest asitlik derecesi ve yağ asitleri kompozisyonları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, boncuklanma ile çiçek ve meyve özellikleri üzerine lokasyonların etkili olduğu, yağ kompozisyonları ve serbest asitlik yönünden de farklılıklar oluştuğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; fizyolojik bir olay olan boncuklanmanın çevre koşullarından etkilendiği, yağ kalitesi üzerinde olumsuz etkisinin bulunmadığı, ancak küçük meyve oluşumu nedeniyle tane veriminin azaldığı belirlenmiştir. Boncuklanmanın ekolojik koşullardan etkilenmesi nedeniyle konunun döllenme biyolojisi yönünden değerlendirilmesi ve bahçe tesisinde tozlayıcı çeşit kullanılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Kilis Yaglik olive variety is one of the most important olive varieties in the Southeastern Anatolia Region. Pilling, which is a physiological phenomenon, is frequently seen in this variety. In this study, the effects of pilling on tree and fruit and its effects on fruit oil ratio and quality were investigated. In this cotext, six different locations having Kilis Yaglik olive trees in Kilis center (Ekrem Çetin, Küplüce and Söğütlüdere) and its districts (Elbeyli, Musabeyli and Polateli) were determined. Afterwards, the pilling status, leaf size, olive bunch weight, fruit weight on the olive bunch, fruitless olive bunch weight, shotberry olive weight, shotberry olive rate and number, fruit number in the north and south directions, fruit width, length and weight were determined in the Kilis Yağlık trees. Additionally, the oil content, free acidity degree and fatty acid profiles of the olive oils obtained from the olives harvested at once from the orchards were examined. According to the results, it was determined that the locations effects on the pilling, flower and fruit characteristics, and there were differences in terms of oil profiles and free acidity. As a result, it was determined that pilling, which is a physiological phenomenon, is affected by environmental conditions, has no negative effect on oil quality, but grain yield decreases due to small fruit formation. Since pilling is affected by ecological conditions, it is important to evaluate the issue in terms of fertilization biology and to use pollinator varieties in the garden establishment.