Modelling the enantiomerization and atroposelectivity inthiohydantoin derivatives
Tiyohidantoin türevlerinde enantiyomerizasyon ve atroposeçiciliğinmodellemesi
  1. Tez No: 763005
  2. Yazar: İPEK AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İLKNUR DOĞAN, PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tiyohidantoinler ̧cok çeşitli farmakolojik ve biyolojik özelliklere sahiptir. Daha önceki deneysel çalışmalarda rasemik olmayan eksenel kiral tiyohidantoinler sentezlenmiştir ve hesapsal araştırmalar ürünlerin sentez mekanizmalarına açıklık getirerek rasemizasyonun siklizasyondan sonra meydana geldiğini göstermiştir. Bu çalışmada iki tür izomerizm incelenmiştir; kiral bir eksen etrafında engellenmiş rotasyon nedeniyle oluşan atropizomerizm ve heterohalkada bulunan kiral merkez. İlaç sentezindeki önemli konulardan biri, bir enantiyomerik formun diğerine göre seçici sentezidir. Önemi enantiyomerlerin ve diastereomerlerin farklı farmakolojik Özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Enantiyomerik olarak saf ürünler, rasemik karışımlara kıyasla daha az karmaşık ve daha seçici farmakodinamik profile sahiptir. Tiyohidantoin moleküllerinin reaksiyonlarında seçiciliği belirleyen su ̈bstitu ̈ent ve solvent etkilerine ı ̧sık tutmak ic ̧in, DFT yo ̈ntemleri tiyohidantoin steroizomerlerinin (SP, SM, RP ve RM) reaksiyon kinetiği ve termal kararlılıkları araştırmak amacıyla kullanılmıştır. Bu ̧calışma, farklı reaksiyon koşulları ve mekanizmaları içeren dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sübstitüentlerin dönme bariyerlerine etkisi araştırılmış ve sonuçlar önceki deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde, etanol varlığındaki rasemizasyon mekanizması modellenmiş ve aynı ortamdaki dönme reaksiyonlarının aktivasyon enerjileriyle en olası mekanizmayı belirlemek amacıyla karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde, Boltzmann dağılımı kullanılarak tiyohidantoin steroizomerleri SP, SM, RP ve RM'nin ürün dağılımlarını hesaplamak için bir yaklaşım önerilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, aldol oluşum reaksiyonları modellenmiş tiyohidantoin türevlerinin orto-sübstitüentinin enolatın yüzey seçiciliğine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thiohydantoins have a wide range of pharmacological and biological properties. In the previous studies, nonracemic axially chiral thiohydantoins were synthesized and computational investigations have rationalized the synthesis mechanism of the products. Two kinds of isomerism are studied; atropisomerism due to hindered rotation around a chiral axis and central chirality. Selective synthesis of one enantiomeric form is important during drug synthesis because of the different pharmacological properties of enantiomers and diastereomers. Enantiopure products have less complex and more selective pharmacodynamic profile compared to racemic mixtures. In order to shed light on the factors determining the selectivity on the reactions of thiohydantoin molecules, DFT methods have been used to investigate the substituent and solvent effect on the kinetics of the reactions and the thermal stabilities of thiohydantoin stereoisomers SP, SM, RP and RM. This study consists of four parts, with different reaction conditions and mechanisms. In the first part, the substituent effect on the rotational barriers has been investigated and the results have been compared with the experimental data. In the second part, the solvent assisted racemization and rotation reactions have been modelled and their activation energies were calculated to establish the most plausable mechanism. After determination of the racemization mechanism in ethanol, the sub- stituent effect on racemization has been modelled and the results have been compared with the experimental data. In the third part, we proposed an approach to calculate the product distributions of thiohydantoin stereoisomers by the Boltzmann distribu- tion. In the last part, we have modeled the aldol formation reactions and explored the face selectivity of the enolate due to the bulky ortho-aryl substituent.