Türk Ceza Hukukunda tefecilik suçu
Usury crime in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 763006
  2. Yazar: HAVVA AYBİKE ESKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamız 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 241.maddesi ile düzenlenen Tefecilik Suçunu konu almaktadır. Tefecilik kavramı, Türk Hukukuna 2279 sayılı Ödünç Para Verme İşleri Kanunu ile girip 90 sayılı Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile varlığını devam ettirmiştir. Ancak 5237 sayılı TCK yürürlüğe girene kadar bir ceza kanunu içerisinde düzenlenmemiştir. Tefecilik suçu, 5237 sayılı TCK'da Özel Hükümler başlıklı İkinci Kitabı'nın Topluma Karşı Suçlar başlıklı Üçüncü Kısmı'nın Ekonomi, Sanayi ve Ticarete İlişkin Suçlara ilişkin Dokuzuncu Bölümü'nde 241.maddede düzenlenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde tefecilik kavramının ve tefecilik suçunun tanımını yapmaya çalıştık Bu bölümde tefecilik faaliyetlerinin benzer kavramlardan ayrımı üzerinde durduk. Devam eden bölümde 5237 sayılı TCK m.241 temelinde tefecilik suçunun ceza genel hükümleri bağlamında incelemesini yaptıktan sonra muhakemesinin nasıl olması gerektiğini ve yaptırımını da açıklayarak ikinci bölümü tamamladık. Çalışmamızı yaparken öğretideki kaynak kitaplardan, makalelerden, önceki tezlerden ve Yargıtay kararlarından faydalanarak konuya ilişkin süregelen tartışmaları aydınlatmaya çalıştık. ANAHTAR KELİMELER : Tefecilik, Ödünç Para Verme, TCK m.241, İkrazatçılık, Tüketim Ödüncü
Özet (Çeviri)
Our study is about Usury, which is regulated by article 241 of the Turkish Penal Code No. 5237. The concept of usury entered Turkish Law with the Law on Lending Affairs No. 2279 and continued its existence with the Decree-Law No. 90 on Lending Affairs. However, it was not regulated in a penal code until the TPC numbered 5237 came into force. The crime of usury is regulated in Article 241 of the Ninth Section on Crimes Related to Economy, Industry, and Trade of the Third Part titled Offenses Against Society of the Second Book titled Special Provisions in the TPC No. 5237. In the first part of our study, we tried to define the concept of usury and the crime of usury. In the following section, after examining the crime of usury in the context of general criminal provisions on the basis of article 241 of the TPS No.5237, we have completed the second section by explaining how the trial should be and its sanction. While doing our work, we tried to illuminate the ongoing debates on the subject by making use of the sourcebooks articles, previous theses, and Supreme Court decisions. KEYWORDS : Usury, Money Lending, TPS a.241, Loan, Loan for Consumption