Özel Okul ve Devlet okullarında öğrenim gören ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi (Manisa ili örneği)
Master's thesis examination of secondary students at private and public schools against physical education class according to different variables
  1. Tez No: 763022
  2. Yazar: FATİH OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER GÜLBAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma Manisa ilinde bulunan, devlet ve özel okullarda öğrenim gören lise öğrencilerinin beden eğitimi dersine karşı tutumlarının“okul türü, yaş, cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, sınıf düzeyi”gibi çeşitli değişkenler açısından incelenmesine yönelik yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılarak, ilişkisel tarama modeline göre planlama yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Manisa ili Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde Mili Eğitim Bakanlığına bağlı özel ve devlet okullarında öğrenim gören lise öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Manisa ili Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde, 5 özel ve 7 devlet okullu olmak üzere toplam 12 lisede okuyan 1512 kız ve erkek öğrenci oluşturmaktadır. Devlet okulunda öğrenim gören 535 erkek ve 403 kadın öğrenci, özel okulda öğrenim gören 355 erkek ve 219 kadın öğrenci araştırmaya alınmıştır. Öğrenci tutumlarının belirlenmesi için“Kişisel Bilgi Formu”ve“Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21,00 paket programı kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken öncelikle tanımlayıcı analiz (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik dağılım) teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the attitudes of high school students studying in state and private schools in Manisa towards physical education lesson in terms of various variables such as“school type, age, gender, mother education level, father education level, class level”. The research was planned according to the relational screening model by using quantitative research methods and techniques. The population of the research consists of high school students studying in private and public schools affiliated to the Ministry of National Education in the districts of Şehzadeler and Yunusemre in Manisa province in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of 1512 female and male students studying in a total of 12 high schools, 5 private and 7 state schools, in the districts of Şehzadeler and Yunusemre in the province of Manisa in the 2021-2022 academic year. 535 male and 403 female students studying in public schools, and 355 male and 219 female students studying in private schools were included in the study.“Personal Information Form”and“Physical Education and Sports Attitude Scale”were used to determine student attitudes. SPSS 21.00 package program was used in the analysis of the data. While analyzing the data, primarily descriptive analysis (frequency, arithmetic mean, standard deviation, percentile distribution) techniques were used.